Basketboldaki top hakimiyeti çalışmalarının el beceri gelişimine etkisi
The effect of ballhandling workout on development of hand skill on mentally retarded children
  1. Tez No: 190062
  2. Yazar: SİNAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, top hakimiyeti çalışmalarının öğretilebilir zihinsel engelliçocukların el motor beceri gelişimlerine olumlu yönde bir etkisi olup olmadığıaraştırılmıştır. Çalışmada, Kütahya Yavuz Sultan Selim Eğitim Uygulama Okulu ve İşEğitim Merkezi'nden biri kontrol diğeri çalışma grubu olmak üzere 10'ar kişiden oluşanöğretilebilir zihinsel engelli iki grup oluşturulmuştur. Öğretilebilir zihinsel engellikontrol grubu 4 kız 6 erkek öğrenciden oluşturulurken, öğretilebilir zihinsel engelliçalışma grubu ise 3 kız 7 erkek öğrenciden oluşturulmuştur. Ayrıca, 30 Ağustosİlköğretim Okulu'ndan 30 normal öğrenciden oluşan bir çalışma grubu dahaoluşturulmuştur. Normal öğrencilerden oluşan çalışma grubunda ise 15 kız 15 erkeköğrenci ile çalışılmıştır.Gruplar oluşturulurken 11 ile 14 yaş arasında olan çocuklar tercih edilmiştir.Ayrıca, Kütahya ili Rehberlik Merkezi'nin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda 25-44(Öğretilebilir Zihinsel Engelli) zeka aralığında olan öğrencilerle çalışılmıştır. 30Ağustos İlköğretim Okulu'ndan çalışmaya dahil edilen öğrenciler ise 100 Iq puanındakabul edilmiştir.Kontrol grubuna herhangi bir çalışma yaptırılmazken, zihinsel engelliçalışma grubu ve normal çocuklardan oluşan çalışma grubuna 10 hafta boyuncabasketboldaki top hakimiyeti (ballhandling) çalışmaları yaptırılmıştır. Çalışmalarhaftada 3 gün ve 1,5 saat yapılmıştır. 10 haftalık çalışma periyodunun öncesinde vesonrasında üç grubun El kavrama gücünü ölçmek için Takei Dijital dinamometrekullanılmış, el becerisini ölçmek için ise 9 delikli tahta testi (NHPT) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is concerned that whether the ballhadling trainings has apositive effect on the development of hand motor skills of trainable mentally retartedchildren or not while doing this, we formed two trainable mentally retartedgroups andeach group has 10 children from Kütahya Yavuz Sultan Selim Education Applicationschool and Work Education Centre One of the groups was chosen as control groupwhich has for 4 female and 6 male students. The other group was chosen as traininggroup which has 3 female 7 male students. In addition to this, one more training groupwhich has 30 normal students from Kütahya 30 Ağustos Primary School was formed.As the groups were being formed, 11-14 years old children were prefered.Besides, by the reference of Kütahya Education Guidence Centre we trained trainablementally retarted children who have IQ points from 25 to 44. The children who are from30 Ağustos Primary School were admitted having 100 IQ points level.Mentally retarted training group and normal children training group weretrained basketball ballhandling for 10 weeks but the control group did no trainings. Theother two groups were trained for one and half hour and three days a week. Before andafter the 10 weeks trainig period Takei Digital Dinamometer was used to measure thehand grasping strength of the three groups. To measure the hand skills Nine Hole PegTest was applied. Before and after the training period, for each hand it was measured forthree times and the averages of those ob tained values were determined as princiles.The obtained data was evaluated by SPSS 13.0 statistic programme RepeatedMeasure test. The Tukey test was applied on the characters whose average values weredifferent according to P< 0,05.At the and of 10 weeks training period a clear development was noticed inboth trainable mentally retarted training group and normal training groups comparing tothe control group.Finally, as many studies proved before, sports is a fact which has positiveeffects on retarted people?s social, cognitive, phiysical and motor developments. Asresult, the thought of basketball can be used as means of rehabilitation of trainablementally retarted children could be conveyed.