Toplam kalite maliyetlerinin muhasebeleştirilmesiyle bir uygulama
Entering the total quality cost in the accounts and a practice
- Tez No: 190078
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİ KURŞUNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı günümüzde, genellikle ürün ve hizmetinbaşarı ve başarısızlığını belirleyen temel ilke kalite olmaktadır. Bu nedenle İşletmelerkaliteye önem vermekte ve Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili uygulamalarıyapmaktadırlar.Araştırmamın ilk bölümünde Kaliteye, Toplam Kalite Yönetim Felsefesi'ne,Kalite Maliyetleri'ne yer verilmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde; Toplam Kalite Maliyetleri'ninMuhasebeleştirilmesi, Kalite Maliyetlerinin Raporlanması, Analizi ve Bütçelenmesi'nedeğinilmiştir.Araştırmanın üçüncü bölümünde Konya Sanayi işletmelerinde bir uygulamayapılmış olup, bu uygulamanın sonucuna ve değerlendirmesine yer verilmiştir.Sonuç bölümünde ise anket ve uygulama kısmında ortaya çıkan sonuçlarındeğerlendirilmesi yapılmış olup. İşletmelerin muhasebe sistemlerinde kalite maliyetleriile ilgili kayıt ve raporlarda yetersizlik tespit edilmiştir. Bunun nedeni işletme sahip veyöneticilerinin konuya istekli olmalarına karşın, yeterli bilgiye sahip olamamalarındankaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, since we have been experiencing intensive competition, it is usually thequality that shows the success and failure of service. So companies attach importance toquality and try applications for total quality.In the first part of this study is referred to quality, total quality management philosophy,and quality costs.In the second part; entering the total quality costs in the account, reporting, analyzingand budgeting of quality costs.In the third part, the result and assessment of this application, which is tried in thecompanies at industrial zone of Konya, are put into words.In the resulting part, the results and survey that came out of this application arecommented and deficiency has been determined at the papering and reporting of thequality cost at the accounting of companies. Is it found the reason of this is that theowner and administrators of hospitals have not enough knowledge even they are willingto do so.