Mesleki grup rehberliğinin ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin meslek kararı vermede kendilerini yetkin görme düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 190105
  2. Yazar: HASAN BOZGEYİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, mesleki grup rehberliğinin ilköğretim 8. sınıföğrencilerinin, meslek kararı vermede kendilerini yetkin görme düzeylerineetkisini araştırmaktır. Bu araştırma, kontrol gruplu ön-test ve son-test modeledayalı deneysel bir çalışmadır.Araştırma 2004-2005 öğretim yılında Konya Zeliha Lütfi Kullukİlköğretim okulunda öğrenim gören ilköğretim 8. sınıf öğrencileri üzerindeyapılmıştır. Araştırmanın deney grubu 13 kız ve 12 erkek 25 öğrenci, kontrolgrubu da 13 kız ve 12 erkek 25 öğrenciden oluşmuştur.Deney grubundaki öğrencilerle 7 hafta süreli haftada iki oturum olmaküzere mesleki grup rehberliği yapılmıştır. Deney ve kontrol grubundakiöğrencilerin meslek kararı verme yetkinlik düzeyleri ön-test ve son-testaşamalarında Meslek Kararı Verme Yetkinlik Ölçeğiyle (MKVYÖ) ölçülmüştür.Bu araştırmada denenen mesleki grup rehberliği programı Meslek KararıVerme Yetkinlik Ölçeği ile ölçülebilen 3 mesleki tutum ve davranışı içermektedir.Mesleki grup rehberliğinde bu mesleki tutum ve davranışlar kazandırılırken gruptartışması, bilgi ve ev ödevi verme ve hipotetik vak'a teknikleri kullanılmıştır.Deneysel işlem sonrasında deney ve kontrol gruplarının MKVYÖ ön-test-son-test puanları arasındaki farkın anlamlılığını ortaya koymak amacıyla ilişkisizgruplar için t testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrolgruplarının MKVYÖ'nin her üç boyutu için ön-test-son-test ortalama puanlarıarasında 0.01 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Bulgular, araştırmadadenenen mesleki grup rehberliği yönteminin ilköğretim 8. sınıf öğrencilerininmeslek kararı vermede kendilerini yetkin görme düzeylerini arttırmada etkiliolduğunu ortaya koymuştur.Elde edilen bulgulara bağlı olarak, mesleki grup rehberliği yöntemininilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin meslek kararı verme yetkinlik düzeyleriniarttırmada etkili olduğu ve bu yöntemin öğrencilerin meslek seçimlerine yardımcıolmada kullanılabileceği önerilerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to research effect of career group guidance on thelevel of primary school 8th grade students? career decision making self-efficacy.This research is a experimental work which has control group pre-test, post-testmodel.Research was made with primary school 8th grade students at KonyaZeliha Lütfi Kulluk Primary School in 2004-2005 fall semester. Test group of thestudy consisted of 13 female and 12 male students(25 students), whereas controlgroup had 13 female and 12 male students(25 students).Career group guidance programme was conducted to test group students.This programme took 7 weeks and two sessions per week. Career decision makingself-efficacy levels of students at test and control group phase were assessed withCareer decision making self-efficacy scale.Research?s career group guidance programme consists of 3 career attitudeand behaviour types which can be tested by Career decision making self-efficacyscale. While these attitudes and behaviours were being gained during career groupcounselling; group discussion, giving information, ordering homework andsample event techniques were used.In order to reveal significance of difference between test and controlgroups? pretesst posttest average scores of Career decision making self-efficacyscale t test technique was used after experimental procedure. There has been asignificant difference between average scores at 0.01 level in all 3 dimensions ofCareer decision making self-efficacy scale after some procedures. Findingsrevealed that career group counselling approach tested in this research wasinfluential at increasing the levels of career decision making self efficacy forprimary school 8th grade students.Recommendations were made regarding findings. Career grup guidanceapproach is influential in inreasing the levels of career decision making selfefficacy for primary school 8th grade students. As a result this approach issupposed to be helpful for students while they are choosing their career.