Kurumsal faktörlerin doğrudan yabancı yatırımlar üzerine etkisi: Ekonometrik bir analiz
The effect of institutional factors on foreign direct investment: An econometric analysis
- Tez No: 190139
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı gelişmiş ve gelişmekte olan 71 ülkede kurumsal faktörlerindoğrudan yabancı yatırımlar (DYY) üzerine etkisini 1995-2002 yılları arasında, yatay -kesit veriler kullanarak incelemektir. Tezin birinci bölümü, doğrudan yabancı yatırımteorilerini ve doğrudan yabancı yatırımların bölgesel dağılımını anlatmaktadır. İkincibölüm doğrudan yabancı yatırımları etkileyen ekonomik ve kurumsal faktörleriiçermektedir. Son bölümde temel olarak üç model (kurumsal, ekonomik ve bölgesel -kurumsal) geliştirilmiş ve test edilmiştir. Test sonuçlarına göre söz hakkı vehesapverilebilirlik, politik istikrar, bürokrasinin etkinliği, hukukun üstünlüğü,düzenlemelerin kalitesi ve yolsuzlukla mücadele gibi kurumsal faktörlerle DYYarasında pozitif bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is to examine impact of institutional factors onforeign direct investment (FDI) in 71 developed and developing countries for the periodof 1995 -2002 by using cross-sectional data. First part of the study describes theoriesabout foreign direct investment and regional distribution of FDI. Second part of thestudy contains economic and institutional factors that affecting FDI. In the last part ofthe study, basicly three models (institutional, economic and regional-institutional) aredeveloped and tested. Test results show that institutional factors such as voice andaccountability, political stability, efficiency of bureaucracy, rule of law, quality ofregulations and lack of corruption are positively related to FDI.