Küresel inovasyon performansını etkileyen faktörler: OECD ülkeleri üzerine panel veri analizi
Factors affecting global innovation index: Panel data analysis on OECD countries
- Tez No: 922328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA AĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, günümüz küresel ekonomisinde inovasyon performansını etkileyen faktörleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. İnovasyon, ekonomik büyüme, sürdürülebilir kalkınma ve toplumsal refahın sağlanmasında kritik bir role sahip olup, üretim süreçlerini dönüştürmekten yeni pazarlar yaratmaya kadar geniş bir etkiye sahiptir. Özellikle OECD ülkeleri, gelişmiş ekonomilere ve inovasyon odaklı politikalara sahip olmaları nedeniyle küresel inovasyon sisteminde merkezi bir konumda yer almaktadır. Çalışmada, OECD ülkelerinin inovasyon performansını etkileyen ekonomik, kurumsal ve sosyal faktörler ile bu faktörlerin doğrudan ve dolaylı etkileri incelenmiştir. Analizlerde, 2013-2023 yıllarını kapsayan panel veri seti kullanılarak panel kantil regresyon yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem, veri setindeki uç değerlerin ve heterojenliğin etkili bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanımaktadır. Araştırma kapsamında değerlendirilen faktörler arasında Küresel İnovasyon Endeksi, Ekonomik Büyüme, Karbon Emisyonu, Doğrudan Yabancı Yatırımlar, Yeşil Teknoloji Yayılımı, Hükümet İstikrarı, Kentsel Nüfus, Dış Ticaret Açığı, Lojistik Performans Endeksi ve Gelir Eşitsizliği Endeksi değişkenleri yer almaktadır. Elde edilen bulgular, ekonomik büyüme ve yeşil teknoloji yayılımının inovasyon performansı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Çalışma, OECD ülkeleri arasında inovasyon performansını etkileyen çok boyutlu faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin ilişkilerini anlamak açısından önemli bir katkı sunmaktadır. Ayrıca, küresel inovasyon politikalarının ve stratejilerinin oluşturulmasına rehberlik edecek bulgular sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors influencing innovation performance in today's global economy. Innovation plays a critical role in economic growth, sustainable development, and the well-being of societies, having a broad impact ranging from transforming production processes to creating new markets. OECD countries, due to their advanced economies and innovation-oriented policies, occupy a central position in the global innovation system. The study examines the economic, institutional, and social factors affecting the innovation performance of OECD countries, along with their direct and indirect effects. Panel data from 2013 to 2023 is used in the analysis, with panel quantile regression applied to effectively assess the impact of outliers and heterogeneity in the dataset. The factors evaluated within the scope of the research include Global Innovation Index, Economic Growth, Carbon Emission, Foreign Direct Investments, Green Technology Diffusion, Government Stability, Urban Population, Foreign Trade Deficit, Logistics Performance Index and Income Inequality Index variables. The findings indicate that economic growth and green technology diffusion have a positive and significant impact on innovation performance. This study provides an important contribution to identifying the multidimensional factors affecting innovation performance among OECD countries and understanding the relationships between these factors. Additionally, the findings offer valuable insights for shaping global innovation policies and strategies.