Malatya ilinin spor eğilimi
To study of people from Malatya's sport tendency
  1. Tez No: 190161
  2. Yazar: EROL KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Malatya ili halkının spor eğiliminin ne düzeydeolduğunu incelemektir.Araştırmaya Malatya merkezde yaşayan ve rasgele seçilen1100 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan kişilere 20 sorudan oluşan bir anketuygulanmıştır.Uygulanan anket ile, ankete katılanların bazı kişisel bilgileri tespit edilirken,spora eğilimlerini ve sportif beklentilerini ortaya çıkarabilmek için spora ilgidüzeyleri, ilgi duyulan spor branşları, spora ilgi duymama nedenleri, spor ileilgilenme düzeyleri, spor ile ilgilenme amaçları, spor faaliyetlerini takip etmedurumları, ilde sporun gereği gibi yapılamama nedenleri, spor tesislerinin nitelik venicelik açısından yeterlilik durumları, ilde öncelikli olarak yapılması istenen sportesisleri, il de hangi tür spor organizasyonlarının düzenlenmesine ilişkin sorularyöneltilmiştir.Anket cevapları istatistiksel olarak yüzdelik oranlarla verilmiştir. Ayrıca sporailgi durumları, ilgilenme amaçları, ilgi düzeyleri ve spora ilgi duymayanların Kişiselbilgileri arasında anlamlı fark olup olmadığını anlamak için 0.05 anlamlılık düzeyinegöre kay kare testi yapılmıştır.İstatistiksel işlemler sonucunda Malatya il halkının, spora ilgisinin yüksekdüzeyde olduğu, ilgi duyulan spor branşları arasında futbolun ilk sırada yer aldığı,spora ilgi düzeyi bakımından izleyici boyutunda daha fazla olduğu, spor ile ilgilenmeamaçlarının sağlığı koruma amaçlı olduğu, spor faaliyetlerini daha çok spormedyasından ve basınından takip ettikleri, sporun çoğunlukla ekonomik nedenlerdendolayı gereği gibi yapılamadığı, spor tesislerinin yeterli olmadığı, daha çok çimfutbol sahalarının yapılmasını istedikleri görülürken, Malatya'ya yarışma amaçlı sporetkinliklerinin daha fazla istendiği, estetik amaçlı ve sanat amaçlı olan aktivitelerindaha az istendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to study what the level of people from Malatya?s sporttendency. 1100 people living in center of Malatya selected random.A questionaireconsists of 20 questions and has been applied to people attandig this research.The aim of this questionaire is to find out participants? personal knoweledgesand their tendency to sport and what they are expecting from sport and sportbranches they interest in and the way they follow sport activities. Their handicaps insport and whether the lesure center? are sufficent as property and containty and whatkind of lesure centers, they want to be set up firstly and what kind of sport?sorganization they want.The datas of the questionaire are statisticaly. To understand the deferencebetween the persons who interest the sport and who don?t interest the sport for thatposition I made a chi-square test for it.As a resault it is fınd out interests of people from Malatya in sport is at highlevel and they are mostly interest in football as spectators and they interest in sportfor their health and they follow sports mostly by press and sport media , and theycan?t play sports as they want be cause of economie and sport facilities aren?tsufficient they want mostly competitive sport organizations as competition will beorganizeied.