Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından tesis ve politikaların belirlenmesinde Malatya ili uygulama örneği
  1. Tez No: 48472
  2. Yazar: MEHMET BAYANSALDUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
V. ÖZET Sporun kitlelere yaygınlaştırılması açısından tesis politikalarının belir lenmesi ve Malatya ili uygulama örneği olarak ele alınan bu çalışmada, ülke mizde şimdiye kadar uygulanan politikaların realiteye uygunluğuna ilişkin değerlendirmelere ve bu politikaların Malatya iline yansımaları belirlenip di ğer il örnekleri ile gösterdiği benzerlikler ve farklılıklara yer verilmiştir. Çalışmada bölge halkının sportif eğilim ve beklentileri uygulanan anket yöntemi ile belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar, Malatya'da spora yoğun bir ilginin olduğunu ancak tercihlerini daha çok izleyici olarak belirttiğini, az da olsa bölge halkının bir kısmının sağlık için spor yapma eğiliminde bulunduğunu ortaya koy muştur. En çok ilgi duyulan spor branşların başta futbol olmak üzere sırasıyla basketbol, voleybol, atletizm, tekvando ve yüzme olduğu görülmüştür. Yapımına öncelik verilmesi istenilen tesislerin ise yine başta futbol saha sı olmak üzere sırasıyla basketbol salonu, yüzme havucu, voleybol, tenis, atletizm sahası ve güreş salonu olduğu tespit edilmiştir.59 İl halkının bu konudaki beklentileri ise çevresinde yeterli sayıda vasıflı spor tesislerinin bulunması ve bu tesislerde yaygın spor programlarının ya pılmasıdır. Spor tesislerinin yapımında bölgenin sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve demografik özellikleri ile yöre insanının eğilim ve beklentileri tespit edildik ten sonra uygulamaya geçilmesi temel ilke olarak ele alınmalıdır. Ayrıca spor tesislerinin işletilmesinin merkezi yönetim yerine yerinden yönetim esasına dayalı olması fikri diğer il uygulamaları ile ortak görüş olarak benimsenmiş tir.
Özet (Çeviri)
VI. SUMMARY This study covers the determination of establishment policies in terms of spreading sports among the public groups, and takes Malatya province as the application sample. Whether the policies which have been so far applied match the realities, related evaluations and the reflection of these policies on Malatya province having been determined, its similarities with and differences from other province cases have been examined. İn this study, the sports tendencies and expectations of the people from the province were determined through a questionnaire method. Data analysis have shown that there is an intensive interest in sports, but usually as the quidence. However, it has been found out that, though not many, a group of the people from the province have a tendency to do sports for health. The highest interest being in football, other branches are basketball, voleyball, athletism, taek-von-do and swimming, respectively. As for the desire for establishments, it has been found out that football grounds have the priosty, and others are basketball saloon, swimming pool,61 grands for voleyball, tennis and athletism and wrestling saloon, respectively. The expectations of the people from the city center include having enough and satisfactory sports establishments and common sports programs in these establishments. It has been concluded that in building sports etablishmentb the main principle should include the application of building projects after determining the regional socio-economic, socio-cultural and demographic features as well as the tendencies and expectercies of the people in the region. At the same time, the idea that the management of the sports establishment should be local rather than central has been accepted as a common view with the other province applications.