Stratejik rekabet aracı olarak Ar-ge faaliyetleri ve Türk sivil savunma sanayi sektöründe bir uygulama
R and D activities as a strategic competition tool and an applied research in Turkish civilian defense industry
- Tez No: 190166
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İşletmelerin stratejik kaynağını oluşturan işgücü ve sermaye yerini, bilgi toplumunageçiş süreci ile birlikte bilgi ve bu bilgiyi üreterek üretim sürecine aktarabilme yeteneğinebırakmıştır. Bilgiyi üretebilmek ve üretime aktarabilmek ulusal ve uluslar arası rekabetintemel ekseni olmuştur.İşletmeler ayakta kalabilmek için çeşitli rekabet stratejileri geliştirmek zorundadırlar.Hızla küreselleşen, artan iletişim olanakları ile bilginin ve teknolojinin baş döndürücü birhızla üretildiği ve geliştiği günümüz dünyasında bu rekabet çok sert olacaktır. Gelişime vedeğişime ayak uyduramayan işletmeler hayatta kalabilme şansı bulamayacaklardır. Bilgiyiüretmek, üretilen bilgiyi rekabet üstünlüğü sağlayacak ürünlere dönüştürmek temel rekabetstratejisi olacaktır.Savunma ve güvenlik bir ülkenin yaşamı için vazgeçilmez unsurlardan biri, belki debirincisidir. Güçlü bir savunma yapısı için, güçlü bir savunma sanayine sahip olunması gereğiçok açıktır. Güçlü bir savunma sanayi ise, bilgiyi üretebilme ve bunu üretime aktarabilmeyeteneği ile karakterize edilmektedir. Ancak bu yeteneğe sahip işletmeler ulusal ve uluslararası arenada rekabet ve hayatta kalma şansına sahip olacaklardır.Araştırmamızın temel amacı, savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerdeAR-GE faaliyetlerinin, ulusal ve uluslar arası arenada stratejik rekabet aracı olarak kullanılmauygulamalarına ilişkin sistemli, güvenilir, geçerli ve faydalı veriler toplayarak, onlarıtanımlamak, analiz etmek, açıklamaktır.Çalışmamızda stratejik rekabet aracı olarak AR-GE'nin kullanılma süreci teorik veuygulamalı olmak üzere iki temel bölümde ele alınmıştır. Tez çalışmasının uygulamabölümünde savunma sanayi işletmelerinde yapılan anket çalışması sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Manpower and capital which are the strategic sources of firms leaved off theirimportance to knowledge, producing knowledge and transferring it to production processduring transition to information society. Producing knowledge and transferring it to theproduction process became the main axis of national and international competition.Firms have to develop various competition strategies to survive. In today?s world thatcould be characterized with speeding up globalization, growing communication opportunitiesand very fast and mass production of knowledge and technology, competition will be verytough. Firms that couldn?t adapt themselves to changes and progress will not survive.Producing knowledge and transforming it to new products that provide competitionsuperiority will be the main competition strategy.?Defense and security? is one of the essential requirements of a state?s life, maybe thefirst one. It?s very clear that having a supreme defense industry is the basis of a capabledefense structure. A supreme defense industry is characterized with the ability of producingknowledge and transferring it to production process. Only the firms which have this capabilitywill have the ability of survive in local and global market.The main purpose of our study is to define, analyze and explain the data on R&Dactivities of the defense industry firms used as a strategic competition instrument in nationaland international arena by collecting systematic, reliable, valid and useful data.In our study, the process of using R&D as a strategic competition mean is composedof two main chapters which are theoretical and applied. In the latter the results of aquestionnaire applied in defense firms are presented.