Dönüştürücü liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki
- Tez No: 190167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde işletmeler, verimliliği arttırmada ve farklılığı yaratmadainsan faktörünün önemli rolünü fark etmişlerdir.Araştırmacılar, insanfaktörünün etkinliğini arttıracak çeşitli alanlarda birçok bilimsel çalışmayapmışlardır.Ancak son yıllarda literatürde dönüştürücü liderlik ve örgütselvatandaşlık davranışı kavramlarına önem verilmiş ve ayrı ayrı birçokaraştırma yapılmıştır.Fakat bu değişkenlerin birbirleri ile olan ilişkisi üzerineilgili çalışmalar yetersiz düzeyde bulunmaktadır.Bu yüksek lisans tezçalışmasında, dönüştürücü liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisiüzerinde çalışılmıştır.Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı İzmir Tersanesi Komutanlığıçalışanlarından toplanan veriler ile hipotezleri test etmek üzere çokluregresyon analizleri gerçekleştirilmiştir.305 çalışana ait verilerin SPSS 12.0programıyla analizi sonucunda önemli bulgular elde edilmiştir.Dönüştürücüliderlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasında anlamlı bir ilişkimevcuttur.Bu çalışmada dönüştürücü liderliğin ideal etki boyutu örgütselvatandaşlık davranışı üzerinde en etkili boyuttur.İlham verici motivasyon,çalışanın özgecilik ve nezaket örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yöndeetkiler.Sonuç olarak bakıldığında; dönüştürücü liderlik örgütsel vatandaşlıkdavranışı üzerinde pozitif yönde etkilidir.Bu anlamda bulgular hem teorik hemde pratik açıdan literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in our world business enviroment realized the importantrole of human factor to increase productivity and make difference.Researchers made a lot of scientific studies on various fields that increasethe effect of human factor. Therefore, concept transformational leadershipand organizational citizenship behavior become popular and differentinvestigations are held. However, there is not enough study that correlatesthese variables. In this master thesis, the relationship betweentransformational leadership and organizational citizenship behavior isresearched.It was made multiple regression analysis to test the hypothesises withthe data collected from İzmir Yardship Commendership which is a part ofTurkish Naval Forces Commendership. Collection of the 305 data is analysedby SPSS 12.0 and significant results are achieved about the impact oftransformational leadership on organizational citizenship behavior. On thisstudy, idealized influence of transformational leadership is the most effectivedimension on organizational citizenship behavior. Moreover, Inspirationalmotivation has a positive effect on atruism and courtesy.Consequently, transformational leadership has a positive effect onorganizational citizenship behavior. Thus, the results provide importantcontributions to literature both from practical and theoretical perspectives.