Vanishing Memoirs: Doğan Kardeş Children's Periodical between 1945 and 1993
Kayıp Hatırat: 1945-1993 yılları arasında Doğan Kardeş Çocuk dergisi
- Tez No: 190275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Türk İnkılap Tarihi, History, Turkish Language and Literature, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin popüler kültüründe en çok yer etmiş ikonlardan biri olan Doğan Kardeş çocuk dergisi hakkında metinsel ve kavramsal bir analiz yürütmeyi amaçlıyor. 1945 ve 1993 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası'nın desteğiyle 1247 sayısı yayımlanan derginin yanı sıra, Doğan Kardeş adıyla 250'nin üzerinde çocuk kitabı yayımladı. Günümüzde Doğan Kardeş varlığını sürdüremese de Yapı Kredi Bankası 1990 yılından beri Doğan Kardeş Kitaplığı adı altında çocuk kitapları yayımlamaya devam ediyor. Bu çalışma, dergiyi birincil kaynak olarak kullanarak Doğan Kardeş'in üç anlamını tanımlamaya çalıyor; yaratıcılarının bir projesi, çocuk kültürünün bir efsanesi ve bir lieu de mémoire, bir hafıza mekanı olarak. Doğan Kardeş öncelikle yaratıcılarının bir projesiydi: Yapı ve Kredi Bankası, Kazım Taşkent ve Vedat Nedim Tör'ün; başka bir deyişle kurum, burjuva ve entelektüel ortaklığının. Dergi onyıllar boyunca çeşitli değişikliklere uğramış olsa da belli bir değerler sistemi bu süreçte varlığını sürdürebildi. Bu, geleceğin üst ve orta sınıflarının yaşam tarzını ve zihniyetini belirlemeye soyunmuş, hümanist ve demokratik bir projeydi. İkinci olarak, Doğan Kardeş'in çocuk kültürünün bir parçasıydı. Bu anlamda, Doğan Kardeş'in çocuklara tavrını ilk anlamında bahsedilen modernitenin belirlediği söylenebilir. Çocuklar işte bu tavrı sevdiler ve Doğan Kardeş'i benimsediler. Sonuçta Doğan Kardeş kollektif hafızanın bir mekanına dönüştü. Bu çalışma son olarak derginin bu üçüncü anlamının analizi üzerinden sürekli sıfır noktasından yeniden kurulmak zorunda bırakılan bir hafızadaki hatırlama ve silme dinamiklerini anlamayı umuyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to carry out a descriptive and a textual analysis of Doğan Kardeş children?s periodical, which is one of the best-remembered icons of Turkey?s popular culture. The periodical was published between 1945 and 1993 under the auspices of the Yapı ve Kredi Bank. Along with the 1247 issues of the periodical, Doğan Kardeş also published more than 250 children?s books. Although Doğan Kardeş no longer survives, Yapı Kredi Yayınları has continued to publish children?s books under the title of Doğan Kardeş Kitaplığı since 1990. Using the periodical as the primary source, this study attempts to define the three meanings of Doğan Kardeş, as a project of its creators, as a legend of children?s culture, and as a lieu de memoire. First of all, Doğan Kardeş was a project of its creators: the Yapı ve Kredi Bank, Kazım Taşkent and Vedat Nedim Tör; the institute, the bourgeois and the intellectual. Although the periodical changed throughout the decades, a certain set of values remained underneath. This was a humanist, democratic project that tended to determine the life style and mentality of the new middle and upper classes. Secondly, Doğan Kardeş was a part of children?s culture. It can be concluded that the perception of childhood from the said perspective of modernity shaped Doğan Kardeş?s attitude towards children. The children loved that attitude, and they embraced Doğan Kardeş. And lastly, Doğan Kardeş is a realm of collective memory. And by its analysis, this study hopes to apprehend the dynamics of rememberance and the erasure of a memory that has been constantly reset.