Bazı magnetik maddelerin A.C. alanda ölçülen lineer olmayan duygunlukları
- Tez No: 11564
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
XI ÖZ Son yıllarda spin camına geçiş sıcaklığı civarındaki davranışı açıklayabilmek için lineer olmayan (nonlineer) duygunluk ölçümleri önemli bir yöntem olmaya başladı. Çünkü lineer olmayan duygunluk, uygulanan bir alana yüksek dereceli yanıtları araştırmaya yaramaktadır. Geleneksel karşılıklı indüktans tekniği kullanılarak spin camı, f erromagnetik ve antiferromagnetik özelliklere sahip değişik türden örneklerin lineer ve nonlineer duygunluklarının frekansa, sıcaklığa ve a.c alanın genliğine bağımlılıkları araştırıldı. Deneysel ölçümlerin yanısıra, ferromagnetik ve antif erromagnetik örneklerin nonlineer duygunluğuna ilişkin“Ortalama Alan Teorileri”de geliştirildi. Deneysel nonlineer duygunluQun, teorinin öngördüğü gibi spin camları için Tf sıcaklığında bir kritik sapma gösterdiği, f ferromagnetik maddelerde sıfıra yaklaştığı, antif erromagnetik maddelerde ise son derece küçük bir yanıt verdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to explain the behaviour in the vicinity of spin glass transition temperature, the nonlinear susceptibility measurements have recently become an important method. Because nonlinear susceptibility is useful for studying higher order responses to a magnetic field. Using a conventional mutual inductance technique, we have investigated the frequency, temperature and a.c-field amplitude dependence of the linear and nonlinear susceptibilities of various kinds of samples having spin glass, ferro and antiferromagnetic properties. In addition to the experimental studies we have developed the Mean Field Theories related to the nonlinear susceptibility of ferromagnetic and antiferromagnetic samples. For spin glasses the predicted divergence at Tt occurs, for ferromagnetic samples, instead the divergence, the nonlinear susceptibility tends to zero, the third harmonic response for antiferromagnetic samples is seem vanishingly small. As the theory predicts the experimental nonlinear susceptibility shows a critical divergency at Tt for spin glasses, approaches to zero for ferromagnetic materials, and gives a very small response for antiferromagnetic samples.