F. Scoot Fitzgerald'ın This of paradise ve The Great Gatsby adlı yapıtlarında Amerikan rüyasının sonu
The fall of American dream in F. Scott Fitzgerald's This Side of Paradise and The Great Gatsby
  1. Tez No: 190290
  2. Yazar: RIDVAN ERGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
F. Scott Fitzgerald, Amerikan edebiyatında toplumsal gerçeklik ile ilgilitemaları işleyen, davranış romanı türünde yazan önemli romancılardan biridir. Onunyaşamı ve yapıtları 1920'li yılların bir özetidir. Genç bir yazarın, gençliğinsorunlarını anlatması, yalın ve gerçekçi anlatımıyla birlikte onu üne kavuşturanetkenlerden bazılarıdır. Fitzgerald'ın evrensel bir konu olan başarı düşünü, yaşadığıtoplumda bu düşün çok popüler olduğu bir dönemde objektif bir şekilde anlatmasıonu Amerikan edebiyatında klasik yazarlardan biri yapar.20. yüzyılın başlarında Amerika'da toplumsal, ekonomik ve siyasal alanlardaönemli değişiklikler gerçekleşir. I. Dünya Savaşı, Amerikan toplumu üzerinde derinetkiler bırakır. Genç ve yaşlı kuşak arasında bir uçurum oluşur. Genç kuşağın yaşamtarzı değişir. Büyük kentler cazibe merkezi olur. Kadınlar toplumda kendilerini dahafazla ifade ederler ve daha rahat tavırlar sergilerler. Ekonomik anlamdaki gelişmeler,üretim toplumundan tüketim toplumuna geçişi hızlandırır. İnsanlar teknolojininbütün nimetlerinden yararlanmak isterler. Otomobil toplumsal statünün bir simgesihaline gelir.Genç kuşağa, başıboş yaşam şekli işaret edilerek `Yitik Kuşak' nitelendirmesiyapılır. Caz müziği 1920'lerin özelliklerini yansıtır ve döneme ayrıca `Caz Çağı'denilir. İnsanların elde etmek istediği şeylere ulaşma şekilleri, `Amerikan Rüyası'mitinin, ortaya çıkış şeklinden oldukça farklı unsurlar içermesine ve yozlaşmasınaneden olur.Bu çalışmada, Amerikan romanının 20. yüzyılda kaydettiği gelişmeler,tarihsel arka plan ışığında ve F. Scott Fitzgerald'ın yaşamı, The Great Gatsby ve ThisSide of Paradise adlı yapıtlarında `Amerikan Rüyası'nın ele alınışı irdelenmeyeçalışılmıştır. `Amerikan Başarı Rüyası' ya da düşünün özündeki üstün özellikleriyitirip maddi başarı şekline dönüştürülmesi ve sonunda yozlaşıp düş kırıklığı şeklinedönüşmesi çalışmamızın odak noktası olmuştur.Sonuç olarak, insanların ideallerinin ve düşlerinin olmasının doğal olduğu,kendisini gerçekleştirmek için elinden geleni yapması gerektiği ancak her nepahasına olursa olsun bunları gerçekleştirme düşüncesinin ve maddi başarının gerçekbaşarı ile karıştırılmasının düşleri kabusa çevirebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
F. Scott Fitzgerald is one of the major novelists writing novel of manners andfocusing on the themes regarding social reality in American Literature. His life andworks are a summary of the nineteen − twenties. His narration of the problems of theyouth together with his plain and realistic style as a young writer is some of theelements that make him famous. Fitzgerald?s objective reflections of the universaltheme, `The Dream of Success? that was so popular in his lifetime, made him one ofthe classical writers in American literature.Significant economic, political and social changings took place in America inthe early decades of the Twentieth century. World War I influenced Americansociety deeply. There was a huge gap between the young and old generations.Lifestyle changed as well. Big cities became the center of attraction. Women beganto express themselves more and behaved more freely. Economic progressionaccelerated the transition from a producing culture to the consuming one. Peoplewanted to use all the facilities of technology. Automobile became a symbol of socialposition.Young generation was called `lost? because of the casual lifestyle. The Jazzreflected the peculiarities of the 1920?s and the period is also called `Jazz Age?.People?s way of obtaining what they dreamed caused the corruption of the`American Dream? and incorporated elements different from the original myth.The progress of American novel in the twentieth century, Fitzgerald?sconsideration of `American Dream? in his works, his life and historical backgroundare the matters to be studied in this paper. The focus of this study is the fall of`American Dream of Success?, losing its original form and content thus transforminga material success, and becoming a disappointment.As a result, it has been found that people naturally have dreams and ideals,and everyone should do his/her best to realize `self? but confusing material successwith the real ideal and the notion that every way is permissible for achieving theideal can eventually make the dream a nightmare.