Marxist analysis of F. Scott Fitzgerald's novels
F. Scott Fitzgerad'ın romanlarının marksist analizi
  1. Tez No: 804275
  2. Yazar: SURA BADR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, F. Scott Fitzgerald'ın Muhteşem Gatsby ve Cennetin Bu Yakası eserlerinin analizinde Marksist teoriyi kullanmaktadır. Bu romanlar, Amerikan toplumundaki sınıf çatışmalarını yansıtan Marksist teorinin merceği altında çeşitli sosyal ve Marksist meseleleri keşfetmek için uygun bulunmuştur. Çalışma, Marksist teori ilkelerine dayalı olarak toplumsal ve sınıfsal çatışmalar arasındaki karşılıklı ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Fitzgerald, her iki kitabında da 1920'ler ortasındaki olağanüstü küskünlük duygusu, görsel eksiklik oluşturmaya yönlendirilen, savaştan etkilenmiş bir Amerikan toplumunun gerçek resmini ortaya koymaktadır. Fitzgerald insanların, para ve sosyal sınıf elde etmek için en önde gelen itici güç olduğu harika ve ulaşılamaz şeylere yönelik hayallerini ve isteklerini tasvir etmektedir. Bulgular, Fitzgerald'ın Muhteşem Gatsby, Cennetin Bu Yakası başlıklı romanlarının genel olarak sosyal sınıf zıtlıklarının kapitalist topluluklarda nasıl çelişkilere yol açtığını ortaya koymaktadır. Fitzgerald, aşk ve parayı zıtlaştırarak Amerikan rüyası aracılığıyla mutluluğa olan ilgiye vurgu yapmaktadır. Aynı zamanda zenginlik ve lüks özleminin Amerika'daki ve ötesindeki insanları nasıl motive ettiğinin resmini çizmektedir. Fitzgerald'ın dünyasında aşk metalaştırılmıştır. Efsaneleri, korkunç kaderleriyle yüzleşirken para ve aşka duydukları özlemi koordine eden süreksiz bir illüstrasyonun peşine düşmektedir. Karakterler paranın hayatı kontrol ettiği ve insanın çoğu zaman maddi başarı ve sermaye ile değerlendirildiği kapitalist bir toplumda yaşadıkları için, hayallerinin peşinden koşarak feci hayal kırıklıklarını beraberinde getirirler ve hayatları üzerinde sınırsız denetime sahip olmayı göz ardı ederler. Bu kapitalist durumda kurgu, Amerikan rüyasının gerçekliğine ışık tutmak için bir araç olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study uses Marxist theory for reading F. Scott Fitzgerald's This Side of Paradise and The Great Gatsby. These novels make it possible to explore several social and Marxist issues under the lens of Marxist theory which reflects class conflicts in the American Society. The study aims at identifying interrelationship between social and class conflicts based on Marxist theory principles. Fitzgerald, in mutually of his books, appears to the genuine depiction of American union amid the 1920s; a war-affected country whose extraordinary sense of embitterment was driven to fabric visual deficiency. The findings show that Fitzgerald's novels The Great Gatsby and This Side of Paradise generally delineate how social class contrasts lead to contrasts in capitalist communities. Fitzgerald represents the interest in happiness through American dream by contrasting love and money. Fitzgerald depicts how longings for wealth and luxury keeps people in America, and beyond, motivated. In Fitzgerald's world, love is commodified. His legends take after a discontinuous illustration that coordinates their longing for money and love, as they meet their appalling fates. They involve disastrous disappointments by seeking after their dreams, and they disregard having boundless oversight over their life since they live in a capitalist society where money controls life and man is much of the time assessed with respect to fabric accomplishment and capital. In this capitalist circumstance, fiction is utilized as a tool to shed light on reality of the American dream.