Türkiye'de sporcuların sosyal güvenliği
  1. Tez No: 19030
  2. Yazar: YUSUF CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHİM ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
-176- ÖZET Türkiye'de Sporcuların Sosyal Güvenliğini ele alan bu çalışmada, Öncelikle sosyal güvenlik sisteminin özellikleriyle, Türkiye'deki sistemin işleyişi hakkında bilgiler verilmeye çalışılmış, ayrıca bu alanda Batı Avrupa ülkelerinden örnek uygulamalara yer verilmiştir. Daha sonra, Türk sporunun tarihi gelişimi içinde, sporcuların sosyal güvenliği açısından, Cumhuriyet öncesi dönemlerde uygulanan geleneksel korunma yöntemleriyle, Cumhuriyet döneminde bu konuda ele alman çeşitli kapsamdaki resmi çalışmalar ve bu çalışmalarda öne sürülen görüş ve teklifler açıklanmaya çalışılmıştır. Yine, sporcuların sosyal güvenliği konusunda Batı avrupa ülkelerinden uygulama örnekleri sıralanmıştır. Bu çalışmanın ağırlık noktasını oluşturan, sporda sosyal güvenliğin hukuki esasları, yürürlükteki hükümler çerçevesinde ele alınarak, bu hükümler doğrultusundaki uygulamalar ve bu uygulamalarda görülen aksaklıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Yine bu çalışmada, organize spor faaliyetlerine yönelik antrenmanların sportif eğitim faaliyeti olarak değerlendirilmesi ve müsabakaların da bu eğitimin bir parçası olarak görülmesi gereği üzerinde durulmuştur.-177- Buradan hareketle“Lisansla Sporcu”niteliğine sahip olmanın kriterleri konusuna yeni bir yorum getirilerek, sporcuların; aday sporcu, stajyer sporcu, elit sporcu ve uluslararası elit sporcu olarak sınıflandırılması öngörülmüştür. Bu sınıflandırmaya tabi olarak sporcuların belirlenen şartlarda, çeşitli sigorta kolları kapsamına alınmaları, bu çerçevede oluşturulacak sistemin idari organizasyonunda, spor, sağlık ve sosyal güvenlikle ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyona gidilmesi ve ilgili mevzuat hükümleri arasında birlik ve uyumun sağlanması, bu konuda devlete, spor kulüplerine, ve sporculara düşen sorumlulukların yerine getirilmesi ve spordaki yardım kuruluşlarının bu doğrultuda desteğinin sağlanması konularında çeşitli görüş ve teklifler öne sürülmüştür. Bu çalışmada öne sürülen görüş ve tekliflerde, 1982 T. C. Anayasasında yer alan, spor ve sosyal güvenlikle ilgili hükümlerle, yine spor ve sosyal güvenlikle ilgili yürürlükteki diğer mevzuat hükümleri esas alınmış ve bu esaslar çerçevesinde konuya yeni bir yorum getirilerek meselenin çözümü yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study which comprises of social security of sportsmen in Turkey, due to the first study in this field, it has been explained the relations between the practice and Theoritical of sports and social security concepts. In this direction it was generally informed regarding to the specifications of social security system and its operation in Turkey. Further more it was given some example applications from West Europan countries in this field. Then, during the development of history of Turkish sports. It was tried to explain some concepts at the studies which consisted of traditional preserving procedures that were applied. Before the republic and several official studies which researched regarding to subject in the period of Republic. Further more it was given some example applications about the social security of sportmen from West Europan countries. It was tried to imply the basic laws of social security in sports, Efficent rules that is regarding to this subject, and handicapped which related them, were focus of this study. Addition, it was Emphosized that Training related organized sports applications and competitions must be accepted as an application of sports education. All sportsmen were licenced and labelled such as; candidate practicer, qualified and international qualified.-179- It was discussed many concepts and offers that sportsmen who were incorporated according to label les, must be included to the Branches of Insurance, be coordinated between Foundation an Instruction related sports, Health and social security, and be accomodated among the application Rules and be applied the responsibilities of sports and state and be supported by aid Foundations at this direction. The offers and concepts that were discussed at this study, it was accepted as a bose the rules of sports, social security which included in T.C. constitution and Efficient Rules, and it was tried to solve with a new interpreting.