Basketbolun altyapı organizasyonu İstanbul ili uygulaması yabancı ülkelerle mukayesesi
Infrastructtural organization of basketball aplications in İstanbul and comparison with foreign countries
  1. Tez No: 19029
  2. Yazar: EROL ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİT ADALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki“Spor Eğitimi”nin“alt yapısı”nın hali hazır durumdan hareketle“Basketbol Temel Eğitimi”ni inceleyerek milletlerarası uygulamalarla karşılaştırmak ve Türkiye'de“Basketbol Eğitimi”ni üzerine alan“Spor Okulları”çerçevesinde gerçeklere uygun teklifler getirmektir. Altyapı her sektörde“olmazsa olmaz”şartıdır. Sistemin kalıcılığı, etkinliği, kalitesi buna bağlıdır. Günübirlik tesadüfi başarıların ötesine geçmenin de ön şartıdır. O halde ilk iş, sistemin envanterinin çıkarılması, sporla ilgili her konuda istatistiki bilgilerin toplanması, neyin nerede, ne iş için kullanıldığının tespit edilmesidir. ikinci ve asıl meşguliyet ise, mevcudun yenileştirilmesidir. Tezde bu yenileştirmenin bazı yol ve yöntemleri gösterilmeye çalışılmış, gerek anket ve mülakat, gerekse literatüre dayalı bilgi ve bulguların değerlendirilmesi sonucunda; -Sporda ve özellikle basketbolda ileri gitmiş ülkeler ile Türkiye'nin spor alt yapı eğitimi ve eğitim programlarının yönetimi arasında bizim aleyhimize farklılıklar tespit edilmiştir. Türkiye'nin sporda ileri gitmiş ülkelerin“Eğitim ve Yönetim”programlarından örnek alabileceği, ancak kendisine has bir“Temel Spor Eğitimi”çerçevesinde okullara dayalı bir“Basketbol Temel Eğitim Sistemi”ne ihtiyaç bulunmaktadır. Bütün bu araştırma verilerine dayanarak kamu ve özel kuruluşların maddi imkanlarını birleştirerek“Katılmalı ortak model ”-“Birleştirilmiş (Kombine) Tesisler”kurulmasının, bilhassa mahalli kaynak ve imkanların seferber edilmesinin yararlı olacağı görüşüne varılmıştır. Sporcu-yetiştirici fiziki ortam arasında ahenk kurulması asıl başarılar için tek şarttır. Ama ne var ki en zor iş de bunu başarmaktır. Zira spor aynı zamanda bîr“iş ahlakı”na dayanmalır. 214
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Infrastructtural Organization of Basketball Aplications in Istanbul and Comparison with Foreign Countries ”The purpose and objective of this survey is to compare with international ¦ practices the status of basketball basic education in Turkey by analyzing the infrastructure of sports education and training and to produce realistic proposals within the framework of ¦ sports schools ¦ based on the ¦ basketball education and training“ in Turkey. In order to reinforce and enhance the scope of our research in a bid to embrace various segments of the society in Istanbul, which accommodates the bulk of Turkey's sports schools and basketball basic education and training activities in a concentrated manner and to obtain more reliable and concrete data, interviews were conducted with local and foreing authorities who could be regarded as competent specialists in their fields particulary in the ”branch of basketball ¦ and the subsequent data have been duly compiled. On the other hand, the necessary scanning of literature and other pertinent publications of countries with sufficient background and expertise particularly in basketball, with a potential to act as an exemplary case, have been conducted and the minutes of the interviews have been assessed and evaluated accordingly. -ais-At the end of the polls, interviews and eventual evaluation of the contents of a number of hublications on the matter, the following points have been Identified : - Substantial inconistencies discrepancies have been found to the detriment of Turkey in sports, in general, and in particular basketball with countries which have advanced considerably in sports and basketball in regard to sports infrastructural training and education programs and the management of such programs. -It has become evident that Turkey could*be inspired with the experiences and background of countries which have recorded advancement in regard to“Training and Management”programs. However, the country needs a“Basketball Basic Training and Education System”unique to its own needs and complementary to its“ Basic Sports Training and Education”. Reliant on all these data and survey results, a proposal based on the“Participatory Joint Model”-“Combined Facilities”that shall pool the financial resources of all the public and private institutions has been offered. Furthermore, a unique“Basketball Basic Training and Education System”has been created and proposed. -au-