Büyük beden tüketicisi bayanların büyük beden kıyafetlerden ceket ve pantolonda karşılaştıkları model ve kalıp kaynaklı problemlere ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Analtzing the opinions relating to the mould and model problems which large-sized women meet with on jacket and trousers
- Tez No: 190301
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONGÜL KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Şişmanlık çağımızın en büyük sorunlarından biridir. Yaşam tarzındakideğişiklikler ve beraberinde değişip yerleşen yeme içme alışkanlıklarımız budurumun en büyük nedenini oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göredünya genelinde bir milyardan fazla şişman insan bulunmaktadır ve bunlarınyaklaşık 300 milyonu obez olarak tanımlanan aşırı şişman gruba girmektedir.Şişmanlık sebep olduğu sağlık sorunları ile yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyenönemli bir tıbbi sorun olarak görülmektedir. Şişmanlık birçok sağlık sorunları ilebirlikte pek çok psikolojik soruna da sebep olabilmektedir. İdeal vücut ölçülerindenuzaklaşan kişiler kendilerine olan güvenlerini kaybederek toplumdan soyutlanmagibi problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler.Dünya nüfusunun altıda birini oluşturan şişmanların giyim sektörüne yönelikbeklentileri de değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışma hayatında da aktif olarak rolalan büyük bedenliler ihtiyaçlarını karşılayabilecek şık, rahat ve konforlu giysilergiymek istemektedirler. Ancak büyük bedene yönelik üretim yapan firma sayısınınaz olması büyük beden tüketicilerin taleplerine yeterince cevap verilememesineneden olmaktadır. Bayanların büyük bedenli olmalarına karşın şık, modern, anatomikve antropometrik yapıları ile yaşlarına uyumlu konfor taleplerini de tam olarakkarşılayabilecek özelliklerde giysiler kullanmak istemeleri son derece doğal biriçgüdüdür. Büyük bedenli tüketicilerin bu içgüdüsel ihtiyaçlarına cevap verebilecekolan üretici firmaların hitap ettikleri grubu iyi tanıması ve onların beklentilerinecevap verebilecek üretimler yapmaları gerekmektedir.Toplumda büyük beden giysi kalıbının normal ölçülerde hazırlanmış bedenkalıplarının genişletilmiş hali olduğu düşüncesinin yaygın olduğu bilinmektedir. Buyaygın düşünceyi ortadan kaldırmak ve büyük bedenli tüketicilerin ihtiyaçlarınacevap verebilmek için, büyük bedendeki fiziksel farklılıkların ve farklı vücuttiplerinin bilinmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Büyük bedene yönelik üretimyapan firmaların bu farklılıkları göz önüne alarak tasarımlarına ve tüm üretimsürecine yansıtması gerekmektedir. Taleplerin tam olarak karşılanabilmesi içingiysinin ergonomik olarak insan vücuduna uyumunun sağlanması gerekmektedir.Bunun için büyük bedenin antropometrik yapı ve ölçülerinin iyi bilinmesi vetasarımlarda doğru olarak kullanılması gerekmektedir. Antropometrik yapı ve ölçülerdikkate alınmadan hazırlanan giysi kalıplarında, vücuda uyum ve kullanımkonforunun sağlanması mümkün olmayabilir. Büyük beden giysilere yönelik talebinbüyük bir hızla artmasına karşın, bu konuda yapılan araştırmaların yetersiz kaldığıgörülmektedir. Bu durum büyük beden tüketicilerin giysilerine yönelik şikâyetlerininde artmasına sebep olabilmektedir.Bu araştırma büyük beden tüketicisi bayanların, satın aldıkları ceket vepantolonda karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bu sorunlara çözüm önerilerigetirmek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla büyük beden giysi tüketicisi bayanlarınbüyük beden cekette ve pantolonda karşılaştıkları model ve kalıp kaynaklı sorunlarıbelirlemek amacı ile hazırlanan anket formu Ankara ilinde yaşamakta olan 45-59 yaşarası orta yaş grubuna giren bayanlara uygulanmıştır.Anket formundan elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak SPSSpaket programında verilerin yüzde değerleri, standart sapmaları ve aritmetikortalamaları alınmıştır.Araştırma verilerine göre büyük beden giysilerden, ceket ve pantolondamodel ve kalıp kaynaklı pek çok sorunun yaşandığı belirlenmiştir. Bu sorunlarınyaşanmaması ve sorunların asgariye indirilebilmesi için önerilerde bulunulmuştur.Bu öneriler arasında büyük bedene yönelik üretim yapan firmaların modelkaynaklı sorunları ortadan kaldırabilmeleri için, piyasa araştırmasına daha çok önemvermeleri ve piyasa araştırması sonuçlarına göre müşteri istek ve beklentilerinibelirlemeleri gerekliliği ortaya çıkmıştır.Büyük beden giysilerinden ceket ve pantolonda karşılaşılan kalıp kaynaklısorunların giderilebilmesi için, büyük beden kullanıcısı bayanların vücut tipleri veözelliklerinin antropometrik açıdan incelenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bununlabirlikte büyük beden kullanıcısı bayanların standart ölçü tablosunun olmayışı veoluşturulmasına da ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the main problems in the 21st century. Changes in our lifestyles and eating habits constitute main reason of this problem. According to thestatistics of World Health Organization there are more than 1million fat people allaround the world and 300 million of them are extremely fat which is regarded as anobese. Obesity is being seen as a medical problem that affects life quality negativelydue to health problems. Obesity may cause health problems as well as the manypsychological problems. People who do not have ideal body proportions may facethe problem of abstraction from the society because of the lack of the self-confidence.Expectations concerning the clothing sector of obese people who constitute1/6 of the world population may be changed. Large-sized people who take an activerol in the business life have a desire for stylish and comfortable clothes that meettheir needs. The number of companies which have a production for large-sizedpeople are not enough for the demands of obese customers. Despite having a large-size body proportions, womens have a natural instinct to have stylish and modernclothes that meet their comfort demands compatible with their ages andanatomical/antropometric structure. Producer companies that can meet theinstinctive needs of large-sized customers must know their target group well andhave a production which meet their expectations.It is known that large-size clothes mould is thought as an enlargement ofnormal body mould in society. Physical differences and different body types must beknown to remove this common thought and to meet the needs of large-sizedcustomers. Companies which have a production for large-sized people must takethese differences into consideration and reflect these differences to their design andwhole production process.Clothes should be accorded with human body ergonomically to meetdemands perfectly. Therefore, antropometric structure and measurement of the large-size must be known well and also used in designs accurately. Accordance with thebody and usage comfort may not be provided in clothes mould if the antropometricstructure and measurements are not taken into consideration. In spite of increasinglarge-size demands, researches on this subject are insufficient. This situation maycause large-sized customers to complain about their clothes.This research has an aim to determine problems of large-sized customersabout jacket and trousers purchased and also to make proposals for these problems.For this purpose, the survey sheet was conducted to determine the problems aboutthe model and the mould that large-sized women face with in large-size jacket andtrousers. This survey was applied to women who are between the ages of 45-59 andalso live in Ankara.Datas obtained from the survey sheet was transferred to the computer and ?t?test was applied to determine whether there is a meaningful relation between theproblems about jacket and trousers.There are so many problems in jacket and trouser owing to the model andmould. Proposals were made in order to minimize and remove these problems.Producer companies that can meet the instinctive needs of large-sizedcustomers must know their target group well and have a production which meet theirexpectations.As one of these proposals, companies which have a production for the large-sized should attach more importance to the market research and determineexpectations and requests of the customers according to the this market research inorder to remove all the mould problems.Body types and its characteristics of the large-sized women should beanalyzed on the antropometric side in order to remove mould problems on the jacketand torusers. Nevertheless, standart measurement chart for the large-sized women isneeded to be formed.