Tip 1 diabetli hastalarda akut egzersize cevap
Responce of the typ 1 diabetic patients to acute exercise
- Tez No: 19034
- Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada diabetin kontrolünde tedavi programının bir parçası olan aerobik egzersiz programı geliştirilmiştir. Yaş ortalaması 26 + 5.683, kilo ortalaması; 61 kg. + 7.577 olan Tip 1 İDD Mi hastadan oluşan 11 kişi denek; yaş ortalaması, 29 + 6.147, kilo ortalaması, 72 kg + 7.578 olan sağlıklı, egzersize tanışık 12 kişi kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada bisiklet egzersizi, geliştirilen ev egzersizi modelini kontrol amacıyla kullanılmış, her iki egzersiz gruplarının verdikleri metabolik cevaplar karşılaştırılmıştır. Bunlar; yaş, kilo, kan glukozu, HDL, VDL, VLDL, Trigliserid, SYA, Fruktozamin, Laktik Asit, MaxV0_, % Yağ" dır. Kan örnekleri egzersiz öncesi, egzersizin 15 nci dakikası, dinlen menin 20 nci dakikasında alınmıştır. Her iki grupta egzersiz sonu, kan şekerinde düşmeler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The effect of Aerobic exercise programm in patients with Diabetes Mellitus has been investigated in this report. Eleven male patients with type 1 İ.D.D.M (average age 25 + 5.683, average weight 61 + 7.577) form the study group, while the control group includes twelve male healty subjects (average age 29 + 6.147, average weight 72 + 7.578) who knew how to exer cise. Bicycle exercise model have been used to compare home exercise model. Metabolic responces of both groups to exercise have been evaluated. The metabolic parametres are; age, body weight, serum glucose, HDL chol- lesterole, triglyceride, free fat acids (FFA), fructosamine, lactic acide,Max- V02, % fat. Blood samples were obtained before the exercise, at the fifteenth minute of the exercise and atthe twentieth minute of the rest. Serum glucose levels decreased after the exercise in both groups. This statistically signifi cant in the control group.