Münşeât mecmuası Konya Mevlana Müzesi Kütüphanesi 7068 (inceleme-metin-tıpkıbasım)
Mecmua of Munseat Konya Mevlana Museum's Library 7068 (study-text-faximile)
  1. Tez No: 190335
  2. Yazar: ÜLKÜ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATABEY KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
Âkif Paşa (1787-1845) Osmanlı Devlet idaresinde çeşitli görevlerde yer almışbir devlet adamı, şâir ve münşûdir. Devlet kademesindeki görevi esnasında farklımakamlara yazdığı mektupları içeren eserlerinin yanı sıra, kendisine ait şiirleritopladığı bir ?Divânçe?si de bulunmaktadır. Bu çalışmamızda Âkif Paşa'nın KonyaMevlâna Müzesi Kütüphanesi'nde 7068 numarada kayıtlı ?Münşeât-ı El-Hâc ÂkifEfendi? isimli münşeâtı ve münşeâtın sonunda yer alan Divânçesi üzerindedurulmuştur. Çalışmamız ?İnceleme-Metin-Tıpkıbasım?dan oluşmaktadır. Öncelikleyazmanın transkripsiyonlu metni ortaya konmuş ve içerisinde yer alan mektuplar dilve üslûp yönünden incelenmeye çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler İnşâ, mektup, münşeât, mecmua, Âkif PaşaKelimeler:
Özet (Çeviri)
Âkif Paşa (1787-1845) is not only a statesman but also a poet and author. Hehas got a book of letters which were written when he was a statesman. Also he hasgot a ?Divânçe? which includes his poems. In this thesis we studies Âkif Paşa?s?Münşeât-ı El-Hâc Âkif Efendi? named münşeat which registered number 7068 inKonya Mevlâna Museums and ?Divânçe? which takes place at the and of hismünşeat. Our study occurs ? Study, Text, Faximile?. At first we gave mecmua?stranscriptioned text and then studied the letters in the view of language and style.Key Words İnsâ, letter, munseat, mecmua, Âkif PaşaWords: