Modern sanat müzeleri ve toplum ilişkisi
Modern art museums and relationship with society
  1. Tez No: 190348
  2. Yazar: NERGİZ GÜN İSMAYILOV
  3. Danışmanlar: PROF. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde çağdaş anlamdaki müze tanımı ?Toplumun ve gelişiminin hizmetinde olan,halka açık, insana ve yaşadığı çevreye dair tanıklık eden malzemelerin üzerinde araştırmayapan, toplayan, koruyan, bilgiyi paylaşan ve sonunda inceleme, eğitim ve zevk almadoğrultusunda sergileyen, kar düşüncesinden bağımsız, sürekliliği olan bir kurumdur?(www.icom.org, 2005) şeklinde yapılmaktadır.Bugün dünyada sanat eserlerinin klasik anlayışla istiflenemeyeceği düşüncesi, müzelerinişletilmesinden mimari özelliklerine kadar birçok alanda yeni yönelimleri zorunlu halegetirmiştir Bu yapısal değişim, müzelerin yönetim politikalarının yanı sıra ülkelerin devletpolitikalarında da değişimin gerekliliğini ortaya koymuştur. Kimliklerin ve değerlerinsürekli değişen şartlar altında ayakta kalabilme savaşını kazanabilmeleri, müzelerinorganizasyonel yapısı ve yönetim politikası ile de yakından ilgilidir.Bu tez çalışması, müzelerin, hızla modern kentlerin kültürel merkezlere dönüşmesindekirolünü biliyor olmamıza rağmen, toplum olarak bizler neler yapıyoruz? Kültürelmiraslarımıza ve değerlerimize yeterince ilgi ve alaka gösteriyor muyuz? gibi sorularageniş bir şekilde yanıt aramaktadır.Bu çalışma, müzelerin, ana işlevlerini özellikleri doğrultusunda daha fonksiyonel halegetirmekte müze - toplum ilişkisinin önemini karşılaştırmalı bir şekilde analiz etmektedir.Ayrıca müzelerin işlevlerini yerine getirmelerinde ?finans?ın rolünü, müzelerin kar amacıgütmeyen, kamu yararına kurumlar olmalarına rağmen, birer işletme gibi düşünülmeleriningerekliliğini de ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In modern meaning ?Museum is an institution which is in the service of public and itsdevelopment, open to public, researches on the materials giving evidence to people andtheir environment, gathers, saves, shares information and finally displays in the directionof examination, education and enjoying, free from profit mind and has continuity?(www.icom.org, 2005).Today the opinion -regarding the work of arts can not be stowed in classical understandingin world- made obligatory new tendencies in many fields from architecture of museums tomanaging museums. This structural change of museums and giving shape to themselvesagain according to the new conditions pointed out the necessity of a change in managementpolicies of museums as well as in government policies of the countries. Being able to winthe war of staying in changing conditions for identities and values, is related closely withorganizational structure of museums and management policy.This thesis involves the role of museums in converting modern cities to cultural centers.Despite we know this, what do we do? As the public do we show sufficient interest andattention to our historical inheritance?Besides their main functions museums realize social and educational activities to ensurethe integration of public and museums. Even though museums are non-profit and for theuse of public institutions, the role of `finance? in carrying out the functions of museumsshows the necessity of thinking each of them like enterprise.