Comparison and contrast of the learning styles of the prep class students and the teaching styles of the English teachers at some Anatolian high schools
Anadolu liseleri hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin öğrenme stilleri ve İngilizce öğretmenlerinin öğretme stillerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 190365
  2. Yazar: BURÇAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Öğrencilerdeki bireysel farklılıklar son yıllarda, her alanda olduğu gibi yabancı dilöğretimi alanındaki birçok araştırmacının ilgi odağı olmuştur. Öğrencilerin dil öğrenimindekiyetenekleri, motivasyonları, tutumları, öğrenme stratejileri gibi birçok faktör, üzerindeçalışılan bireysel farklılıklardan birkaçıdır. Aynı şekilde öğrenme stili yaklaşımı daöğrencilerin öğrenme düzeylerini etkileyen bireysel farklılıklardan biri olarak kabul edilip,araştırmacılar öğrenme stiline göre eğitim/öğretim yapılması gerektiği konusunda ortak fikirbelirtmişlerdir.Öğrenme stili kavramı, birçok araştırmacıya göre, bireylerin öğrenme çevrelerini nasılalgıladıklarının, öğrenme çevresiyle nasıl etkileşime girdiklerinin ve çevrelerine nasıl tepkidebulunduklarının göstergeleri olarak işlev gören bilişsel, işlevsel, duyuşsal ve fizyolojiközelliklerinin bir bütünü olarak tanımlanmıştır.Bu alandaki birçok araştırmacıya göre, öğrencilerin öğrenme stillerine göre uygulananbir eğitim/öğretim, öğrencilerin başarılarını arttırmakta, okula ve öğrenmeye karşı tutumlarınıiyileştirmektedir. Bu nedenle öğretmenlerin tek ve belirli bir metodu izlemektense, heröğrenciye hitap edecek şekilde metot ve tekniklerini çeşitlendirmeleri gerekmektedir.Bu araştırmanın amacı, Ankara merkez ilçelerine bağlı Anadolu Liseleri hazırlıksınıflarında okuyan öğrencilerin öğrenme stillerini ve bu öğrencilerin öğretmenlerininöğretme stillerini belirlemek; aynı zamanda bu iki bulgu arasındaki benzerlikleri ve farklarıortaya çıkarmaktır.Toplam altı okulda yapılan bu çalışmanın bulguları daha sonra frekans, yüzde,ortalama ve standart sapma hesaplamaları yapılarak detaylı olarak tartışılmıştır. Sonuçlaragöre, öğrencilerin çoğunlukla kinestetik/bedensel öğrenme stiline sahip oldukları, fakat diğeröğrenme stillerinin de ortalamalarının yüksek çıktığı gözlemlenmiştir. Dolayısıyla, elde edilensonuçlar ışığında öğrencilerin tek bir stile bağlı olarak öğrenmek yerine, öğretim metotlarının,tekniklerinin ve materyallerinin zengin ve çeşitli olarak kendilerine sunulduğu bir .dilöğretimini tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Her ne kadar öğrencilerin algısal öğrenmestillerinin ve öğretmenlerinin algısal öğretme stillerinin uyuştuğu belirlense de, biraz önceifade edilen öğrencilerin öğrenme stillerine hitap eden öğretim metotları ve teknikleri,materyalleri bakımından zengin ve çeşitli bir öğrenme ortamı olmadığı altı okulda genelolarak yapılan öğretme stili envanteri sonuçları doğrultusunda saptanmıştır. Altı okuldatoplam 45 İngilizce öğretmenine sunulan öğretme stili envanteri sonucunda öğretmenleringenellikle öğrencilerinin öğrenme stillerini ve bireysel farklılıklarını tanımaya yönelik birçalışmada bulunmadıklarını, öğrencilerinin nasıl öğrendiğinden ziyade ne öğrendikleriyledaha fazla ilgilendikleri, öğretim metotlarını ve sınıfta kullandıkları materyalleri gerektiğikadar çeşitlendirmedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Individual differences among language learners, such as their learning style preferences,began to interest many researchers in the field of foreign language education. Factors likelanguage aptitude, motivation, learning strategies and so forth are some of the individualdifferences that have been studied. Similarly, the learning style movement has been the focusof foreign language education.According to the advocates of the learning style approach, learning style represents eachperson?s biologically and experientially induced characteristics that either foster or hinderachievement. Learning styles are also learner?s natural, habitual, and preferred ways oflearning.Elements that learners strongly prefer are their strengths. To be more precise, when thelearners are taught through their strengths, it is easier for them to absorb and retaininformation. At this point it is necessary to note the significance of teaching style. It isreported by many researchers that merely following a particular method does not alwaysinsure that adequate teaching is being conducted. As students learn in many ways, teachingmethods also vary. There are many ways of teaching the same content. Some teachers do itverbally, others do it visually, others experientially, and others tactually.This study was conducted with Anatolian High School preparatory class students, whoare offered full-time intensive language training, and with their teachers, who are teachingEnglish to the target group of students. After identifying the learning and teaching styles ofthe target groups, the results are compared and discussed. Furthermore, a teaching styleinventory was distributed to English teachers in Anatolian High Schools to examine theirteaching methods or techniques, shortly their teaching styles from a broader aspect.The statistical analysis of the data, obtained from the perceptual learning style andperceptual teaching style questionnaire, indicate that there is a significant relationshipbetween students? learning styles and their teachers? teaching style in terms of perceptualmodalities. Therefore, it is concluded that the perceptual teaching styles of the teachersmatched to the perceptual learning styles of the students. Nevertheless, the teaching styleinventory, which was administered to a larger group of teachers at Anatolian High Schools,indicates that the teachers do not tend to focus on students? individual differences andlearning styles sufficiently. Most of them do not tend to diagnose the elements that theirstudents prefer while they are learning a new subject. Therefore, most of them are unaware oftheir students? individual strengths. Furthermore, one of the remarkable results is that teachersdo not vary their teaching repertoire with different teaching methods, techniques, andmaterials in order to address to the learners? differences.