XIX. yüzyılın ilk yarısında Aydın'da yönetim
Administration in Aydın in the first half of the XIXth century
  1. Tez No: 190396
  2. Yazar: AYSUN SARIBEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZETXIX. Yüzyılın lk Yarısında Aydın'da YönetimBu çalışmada XIX. yüzyılın ilk yarısında Aydın'daki yönetim olgusuincelenmiştir. Ayrıca, Aydın eyaletinin kuruluş tarihiyle ilgili araştırmacılararasındaki ikileme dikkat çekilerek eyaletin hangi tarihte kurulmuş olabileceğinetliğe kavuşturulmaya çalışılmıştır.Tez; Giriş, Sonuç ve Özet dışında üç ana bölümden oluşmaktadır.I. Bölümde Aydın'da Âyanlık başlığı altında Cihanoğulları veKaraosmanoğulları âyan ailelerinin bölgedeki yöneticilik fonksiyonları üzerindedurulmuştur. Ayrıca Aydın muhassıllığının sadrazam haslığına çevrilmesi ve 1811yılı düzenlemesi bu bölümde ele alınan diğer önemli iki konudur.II. Bölümde Aydın'da mutasarrıflık başlığı altında Aydın'da mutasarrıfpaşaların ilk yılları ve 1826 tarihinde Anadolu eyaletinde idari alanda yapılandüzenlemenin Aydın sancağındaki izleri sürülmeye çalışılmıştır. Bunun devamındamerkezileşmeye tepki olarak algılanabilecek Atçalı Kel Mehmet olayının sebep vesonuçları ortaya konulmuştur.III. Bölümde Tanzimat ve Aydın başlığı altında Tanzimat'ın hemenöncesinde oluşturulan müşirlik sistemi ve bu yapılanmayla beraber Aydın'ınsancaklıktan eyalete geçiş süreci üzerinde durulduktan sonra Aydın'ın eyaletmerkezini zmir'e bırakmasıyla çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAdministration in Aydın in the First Half of the XIXth CenturyIn this research, administrative facts of Aydın in the first half of the XIXthcentury are studied. Attracting attention to the foundation date of Province (Eyalet)of Aydın about which there is a dilemma amongst the researches, the issue is alsotried to become clear.Apart from Introduction, Conclusion and Summary; the Thesis consists ofthree main parts.In the first part, in the name of ?the Notables (Âyanlık) in Aydın?, it isdwelled upon the administrative functions of Cihanoğulları and Karaosmanoğullarıas notable dynasties in the district. Moreover, conversion of Aydın tax-colectingregion (muhassıllık) to grand vizier private property, and 1811 arrangement are othertwo important subjects to be examined.In the second part, in the name of ?Tax Regional Government (mutasarrıflık)in ?Aydın?, the first years of the tax collector governors (mutasarrıf) in Aydın; and,influences of 1826 administrative renovation for Anatolian provinces upon Sanjak ofAydın are studied. The reason and the results of the Atçalı Kel Mehmet Event as areaction against the centralization policy are studied respectively.As for ın the third part, in the name of ?the Tanzimat (reorderings) Era and?Aydın?, after the System of Commanders that was formed just before the TanzimatEra, and the process of transformation of Aydın from a sanjak to a province beingheld, the study comes to an end with giving Aydın up being the center of theprovince for zmir.