Toplam kalite yönetimi uygulamalarına örgüt kültürünün etkisi: ampirik bir çalışma
Effects of corporate culture on total quality management implementations: an emprical investigation
  1. Tez No: 190395
  2. Yazar: BAŞAK ÇATALOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ENDER ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET?Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarına Örgüt Kültürünün Etkisi: AmpirikBir Çalı ma? ba lıklı bu çalı mada, günümüzde i letmelerin rakiplerine kar ı rekabetüstünlü ü elde etmek için üzerinde önemle durdukları kavramlardan Toplam KaliteYönetimi ve örgüt kültürü kavramları açıklanmaya ve bu iki kavram arasındaki ili kinini letmenin performansına nasıl etki etti i ortaya konulmaya çalı ılmı tır.Bu amaçla, öncelikle Toplam Kalite Yönetimi ve örgüt kültürü kavramları birerbölüm halinde anlatılmı tır. Ardından, bu iki kavram arasındaki ili ki, daha önce bukonuda çalı mı olan ki ilerin yaptıkları çalı malar örnek alınarak açıklanmayaçalı ılmı tır.Toplam Kalite Yönetimi, mü terilerin istek ve gereksinimlerini en hızlı ve en azmaliyetli olarak, do ru yerde ve do ru zamanda kar ılamayı amaç edinen, bu amaçla dai letmenin bütün süreçlerinde, en üst kademeden en alt kademeye kadar bütün çalı anlarınkatılımıyla kalitenin benimsenmesini hedefleyen bir yönetim felsefesidir. Örgüt kültürüise, bir i letmede çalı anların payla tıkları de erler bütünü olarak ifade edilebilir. Bu ikikavramın do ru olarak anla ılması, i letmelerin ba arısının artması için önem arzetmektedir.Çalı manın hipotezi, ?Güçlü bir örgüt kültürüne sahip olan i letmeler, ToplamKalite Yönetimi'ni i letmelerinde uygulamak istediklerinde, i letme performansında birdü ü meydana gelebilir.? eklinde kurulmu tur.Çalı ma dört bölüm halinde gerçekle mi tir. Birinci bölümde Toplam KaliteYönetimi kavramı anlatılmı tır. kinci bölüm, örgüt kültürü kavramının anlatılmasınaayrılmı tır. Üçüncü bölümde Toplam Kalite Yönetimi ve örgüt kültürü arsındaki ili kiincelenmi ve bu ili kinin i letmenin performansı üzerine nasıl etki etti ini sorgulayan birhipotez kurulmu tur. Dördüncü bölümde ise bu hipotezi test etmek için yapılan alanara tırması anlatılmı tır. Elde edilen bulgular sonucunda çalı manın hipotezido rulanmı tır.letmelerin Toplam Kalite Yönetimi'ni ba arılı bir ekilde uygulayabilmeleri içinmevcut bulunan örgüt kültürünü Toplam Kalite Yönetimi felsefesiyle uyumla tırmalarıgerekmektedir. Toplam Kalite Yönetimi, kültürel bir de i imi beraberinde getirir. Ancakbu de i im, uzun bir zaman gerektirmektedir. Bu nedenle i letmelerin Toplam KaliteYönetimi'ni uygulamak konusunda kararlılık göstermeleri gerekmektedir.Çalı manın sonuç bölümünde, literatür taraması ve alan ara tırmasından elde edilenbulgular yorumlanmı tır. Bununla birlikte, Toplam Kalite Yönetimi'ni uygulamak isteyeni letmelere ve yöneticilere bir takım öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study titled ?Effects of Corporate Culture on Total Quality ManagementImplementations: An Empirical Investigation?, it is attempt to explain Total QualityManagement and corporate culture notions which companies pay attention nowadays tohave competitive advantage against their rivals, and to express how the relationshipbetween these two notions affect the performance of a company.For this purpose, firstly Total Quality Management and corporate culture notionsare explained in case of chapters. Then, the relationship between these two notions isattempt to explain by investigating the older studies of people who interested in thissubject.Total Quality Management is a management philosophy that aims to meet customerexpectations and needs in a fast and easy way at the right time and right place, and intendsto adoption of quality in all processes of business by the participation of all employeesfrom top to the bottom for this aim. Corporate culture can be explained as entire valuesshared by all employees in a company. For companies, it is important to understand thesenotions rightly if they wish to increase their success.The hypothesis of this study is, ?Whether companies that have strong corporateculture wish to implement Total Quality Management, a decrease in their performancecould occur.?This study is divided in four chapters. In the first chapter, Total QualityManagement notion is told. The second chapter is allocated to explanation of corporateculture notion. In the third chapter, the relationship between Total Quality Managementand corporate culture is investigated and a hypothesis that examines how this relationshipaffects the performance of a company is set. The field study which is performed to test thishypothesis is told in the fourth chapter. The hypothesis is confirmed by the findingsachieved.For companies, it is necessary to adjust existing corporate culture to Total QualityManagement philosophy to implement Total Quality Management successfully. TotalQuality Management requires cultural change. However, this change could last long. So, itis essential to demonstrate consistency for companies on implementation of Total QualityManagement.At the final of this study, the findings achieved by literature review and field studyare interpreted. Besides, some advice offered to companies and managers that wish toimplement Total Quality Management.