Kur'an-ı Kerim'de Ni'met kavramı ve insana yüklenen sorumluluk
The concept of blessing in the glorious Qur'an and the responsibility on man
  1. Tez No: 190468
  2. Yazar: İSA KANİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmamız, Kur'ân-ı Kerûm'de geçen ni'met kavramları ve insanınni'metler karşısındaki sorumluluğu üzerine kurulmuştur. Bu konu çalışılırkenbilhassa ni'met ifadelerinin geçtiği âyetlerden hareket edilmiştir. Müfessirlerinâyetlerdeki bu ifadeleri nasıl yorumladıkları ve bu kavrama hangi anlamlaryükledikleri araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmamız iki bölüm halinde ele alınmış,konu başlıkları da âyetlerdeki bu kavrama verilen anlamlar ekseninde seçilmiştir.İnsanların lezzet aldıkları ve faydalandıkları her şey ni'mettir. Bu kavramKur'ân'da farklı şekillerde kullanılmıştır. Kur'ân'da, bu kavramla aynı anlamagelebilecek kelimeler de vardır. Allah'ın ni'metleri sayılamayacak kadar çoktur. Herni'metin bir gayesi vardır. Allah (c.c.) bütün insanlara ni'metlerini dünyadaykenvermektedir. Dünyadaki tabiû denge `Her insan için kendi çalışmasından başka birşey yoktur.' kuralıyla işlemektedir. Allah'ın görülmesi ve cennet gibi bazı ni'metlerde vardır ki, sadece inananlar içindir.İnsanların kendilerine verilen bu ni'metlere karşı bir takım sorumluluklarıvardır. İnsanlar faydalandıkları tüm ni'metlerden sorulacaklardır. Çünkü verilenni'metlerden nasıl faydalanılacağına dair ölçüler Kur'ân'da açıkça anlatılmıştır.Ayrıca, Allah (c.c.) peygamberlik ni'meti yanında bazı elçilerine de farklı ikramlardabulunmuştur. Biz, Allah'ın vermiş olduğu bu sayısız ni'metlere şükrederek, O'nunhoşnut olacağı güzel davranışlarda bulunmalıyız. Allah (c.c.) böyle davrandığımızdani'metlerini artıracağını ve ahirette daha mükemmelleriyle mükâfatlandıracağınıvaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the concept of blessing occurring in the GloriousQur?an and the responsibility of human beings in the face of blessings. The verses inwhich the term ?blessing? occurs were taken as a starting point in studying thissubject. Special attention has been paid to the ways in which commentators haveinterpreted these verses and the meanings they have assigned to this concept. Thestudy is divided into two sections, and subject headings have been chosen inaccordance with the meanings attributed to this term.Everything that human beings use and derive pleasure from may beconsidered a blessing. This concept is used in different ways in the Qur?an. There areother words in the Qur?an that may be synonyms of this term. God?s blessings are somany as to be uncountable. Every blessing has a purpose. God bestows His blessingson human beings while they are in this world. The natural balance in the worldfunctions according to the rule: ?For each human being, there is nothing but what hehas worked for.? Other blessings, such as Paradise and seeing God, are reserved onlyfor believers.Human beings bear certain responsibilities in return for these blessings whichthey have been given. They will be held to account for all blessings they enjoy. Forthe Qu?ran has explicitly stated how these blessings are to be utilised. In addition,God has bestowed various bounties on some of His prophets besides the blessing ofprophethood. We should give thanks for the countless blessings bestowed by God,and should engage in virtuous behaviour that will please Him. If we do so, Godpromises to increase His blessings, and to bestow even better ones in the next world.