Kur'an'da denizler
The seasi̇n the Qur'an
- Tez No: 459675
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tezimizin konusu“Kuran'da Denizler'' olması münasebetiyle araştırmamız denizler hakkında olmuştur. Deniz kavramı nedir? Denizlerin oluşumu, yapısı ve Kuran'ı Kerimde denizlerle ile ilgili ayetler üzerinde durulmuştur. Kuran'da denizler ve denizlerle bağlantılı ayetler ele alınmıştır. İlgili ayetlere baktığımız zaman, kısaca ilahi mesajların hangi peygamber ve ümmetle alakalı olduğu, ayetler bağlamında denizlerdeki olağan üstü olaylar, denizlerdeki faydalar, denizlerin içinde barındırdığı nimetler ele alınmıştır. Çalışmamız neticesinde dünya yüzeyinin yaklaşık olarak yüzde yetmişini kaplayan bu su tabakası Kur'an-ı Kerimde 41 âyete konu olmuştur. Bu ayetleri birkaç başlık altında sunmaya çalıştık. Çalışma neticesinde Nimet olması açısından denizler ve bunun alt başlıkları olan denizlerin musahhar kılınması, gemiler, gemilerin insan hizmetine verilmesi, gıdalar, deniz ürünleri, cumartesi yasağı, denizlerde av ve dalgıçlık konuları etrafında şekillenmiştir. Kıssalar bağlamında denizler ve alt başlıkları Hz. Musa ve Firavun, denizin yarılması olayı, boğulma esnasında Firavunun iman getirmek istemesi, Firavunun cesedi, Hz. Hızır'ın kim olduğu, Hz. Musa'nın Hz. Hızır'la buluşmak istemesi ve Hz. Yunus konuları ve Denizler ve olağan üstü durumları konusu ve alt başlıkları iki denizin karışmaması olayı, denizlerdeki bozulmalar, denizlerdeki karanlıklar, denizlerde zor durumda kalan insanların Allah'a sığınması, kıyamet sahnesinde denizler ve denizlerin mürekkep olması halinde Allah'ın ilminin sonunu getiremeyecekleri konuları anlatmaya çalıştık. Evet, ''Kuran'da Denizler'' adlı çalışmamızla denizlerin oluşumu, insan hayatındaki yerine, ekonomik önemine, fayda ve yararlarına ve peygamberler ve ümmetlerle olan bağına ayetler ışığında değinmeye çalıştık. Netice olarak ”Deniz Kavramı''denilince insan var olmadan önce başlayan ve kıyamete kadar devam edecek olan yerine göre bir nimet, bazen bir azap, bazen de bir güç olarak karşımıza çıkan su tabakası aklımıza gelmektedir. Dünya'nın dörtte üçünü kaplayan bu su tabakası canlılara Allah'tan tarafından faydalanmaları için verilmiştir. İnsan hayatının bir parçası olan ve Allah'ın kudret ve gücünü gösterdiği mucizelerle donattığı, içinde sayısız nimeti barındıran bu su tabaksını Kuran-ı Kerim'de kırk bir ayete konu olmuştur. Hazırlanan bu tezde bu ayetler etrafında şekillenmiştir.
Özet (Çeviri)
As the of thesis is ''The Seas in Qur'an '' we tried to study on; ''What is sea concepy?'' The creation of the seas and the Ayahs ( Qur'anic Verses) related to the seas in Qur'an. The seas in Qur'an and the Ayahs related to seas are handled.When we look at the related Ayahs, shartlı,it is handled to whic prophet or community godly messages are related to, in the context of Ayahs the miracles in Seas, benefils in seas, the blessins that the seas hovse in them. In Qur'an-in 41 ayahs-the sea expression or the words derived from the sea passes.In content of our research, we tried to put emphasis on; sea as a contepti creation of the seas, the temperature of the seas, fresh water, Saline water,the colour of the sea water, sea concept in Qur'an, concepts related to the sea in Qur'anthe resavrces supplyingseas in Ayahs, splitting of sea, the event of not mixing of two seas, diving, Allah's endless wisdom, deformation in seas, darknesses in seas, Prophet Moses and Hızır, Saturday ban, and lastiy the seas in domsday stage. As a resul, when ''Sea concept is mentioned, it comes Our mind that a water layer-wich existed before human being and is going tol ast until doomsday-and wich is sometimes a blessing, sometimes a torture and sometimes a power. That sea layer wich covers three fourth of the word surface is given to humans by Allah in order to get benefit frou it. The water layer, wich is a part ofhuman life and wich includes numeraus blessings, and in wich Allah shows his wealth and power with blessings, has been mentioned in 41 Ayahs in Qur'an. We tried to put emphasis on these Ayahs in our the