Kuran'da insanın hayır ve şerle imtihanı
People are tested in terms of good and evil in the Qur'an
  1. Tez No: 249294
  2. Yazar: HURİYE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Arastırmamız Kur'an-ı Kerim'de insanların hayır ve serle denenmesiüzerine kurulmustur. Arastırma yaparken hayır, ser, imtihan kavramları üzerindeçalısılmıstır. Tezimiz iki bölüm halinde ele alınmıs; ilk bölümde imtihan kavramıfarklı boyutlarda incelenmis, ikinci bölümde ise hayır ve ser ile imtihandetaylandırılmıstır.insan dünyaya imtihan edilmek için gönderilmistir. Allah (c.c.) bu imtihansürecinde insanı vahiy ve risalet yoluyla desteklemektedir.insan hayra da serre de meyilli olarak yaratılmıstır. insan bu ikisindenbirini seçecek ve imtihanı kazanıp kaybettigi bu sekilde ortaya çıkacaktır.Allah Kur'an-ı Kerim'de insanları farklı sekillerde deneyeceginibildirmistir. Kimi zaman nimet vererek dener, kimi zaman nimetleri azaltarakdener. Yani hem hayır hem de serle dener. insan her iki durumda da Allah'ainanmak ve güvenmekle sorumludur. Nimetlere karsı sükür, musibetlere karsı dasabırla mükelleftir.insan üzerine düsen görevi yaparak, her türlü imtihanın üstesindengelecektir.ÖZETKılıç, Huriye, Kur'an'da İnsanın Hayır ve Şerle İmtihanı, Yüksek Lisans Tezi, Danışman Prof. Dr. Şevki SAKA, 98 s.Araştırmamız Kur'an-ı Kerim'de İnsanların hayır ve şerle denenmesi üzerine kurulmuştur. Araştırma yaparken hayır, şer, imtihan kavramları üzerinde çalışılmıştır. Tezimiz iki bölüm halinde ele alınmış; ilk bölümde imtihan kavramı farklı boyutlarda incelenmiş, ikinci bölümde ise hayır ve şer ile imtihan detaylandırılmıştır.İnsan dünyaya imtihan edilmek için gönderilmiştir. Allah (c.c.) bu imtihan sürecinde insanı vahiy ve risalet yoluyla desteklemektedir.İnsan hayra da şerre de meyilli olarak yaratılmıştır. İnsan bu ikisinden birini seçecek ve imtihanı kazanıp kaybettiği bu şekilde ortaya çıkacaktır.Allah Kur'an-ı Kerim'de insanları farklı şekillerde deneyeceğini bildirmiştir. Kimi zaman nimet vererek dener, kimi zaman nimetleri azaltarak dener. Yani hem hayır hem de şerle dener. İnsan her iki durumda da Allah'a inanmak ve güvenmekle sorumludur. Nimetlere karşı şükür, musibetlere karşı da sabırla mükelleftir.İnsan üzerine düşen görevi yaparak, her türlü imtihanın üstesinden gelecektir.Arastırmamız Kur'an-ı Kerim'de nsanların hayır ve serle denenmesiüzerine kurulmustur. Arastırma yaparken hayır, ser, imtihan kavramları üzerindeçalısılmıstır. Tezimiz iki bölüm halinde ele alınmıs; ilk bölümde imtihan kavramıfarklı boyutlarda incelenmis, ikinci bölümde ise hayır ve ser ile imtihandetaylandırılmıstır.nsan dünyaya imtihan edilmek için gönderilmistir. Allah (c.c.) bu imtihansürecinde insanı vahiy ve risalet yoluyla desteklemektedir.nsan hayra da serre de meyilli olarak yaratılmıstır. nsan bu ikisindenbirini seçecek ve imtihanı kazanıp kaybettigi bu sekilde ortaya çıkacaktır.Allah Kur'an-ı Kerim'de insanları farklı sekillerde deneyeceginibildirmistir. Kimi zaman nimet vererek dener, kimi zaman nimetleri azaltarakdener. Yani hem hayır hem de serle dener. nsan her iki durumda da Allah'ainanmak ve güvenmekle sorumludur. Nimetlere karsı sükür, musibetlere karsı dasabırla mükelleftir.nsan üzerine düsen görevi yaparak, her türlü imtihanın üstesindengelecektir.Arastırmamız Kur'an-ı Kerim'de insanların hayır ve serle denenmesiüzerine kurulmustur. Arastırma yaparken hayır, ser, imtihan kavramları üzerindeçalısılmıstır. Tezimiz iki bölüm halinde ele alınmıs; ilk bölümde imtihan kavramıfarklı boyutlarda incelenmis, ikinci bölümde ise hayır ve ser ile imtihandetaylandırılmıstır.nsan dünyaya imtihan edilmek için gönderilmistir. Allah (c.c.) bu imtihansürecinde insanı vahiy ve risalet yoluyla desteklemektedir.nsan hayra da serre de meyilli olarak yaratılmıstır. nsan bu ikisindenbirini seçecek ve imtihanı kazanıp kaybettigi bu sekilde ortaya çıkacaktır.Allah Kur'an-ı Kerim'de insanları farklı sekillerde deneyeceginibildirmistir. Kimi zaman nimet vererek dener, kimi zaman nimetleri azaltarakdener. Yani hem hayır hem de serle dener. nsan her iki durumda da Allah'ainanmak ve güvenmekle sorumludur. Nimetlere karsı sükür, musibetlere karsı dasabırla mükelleftir.nsan üzerine düsen görevi yaparak, her türlü imtihanın üstesindengelecektir.
Özet (Çeviri)
People are tested in terms of good and evil in the Qur?an, Master?s Thesis, Advisor Prof. Dr. Şevki SAKA, 98 pp.The present study aims to shed light upon the way people are tested in terms of good and evil in the Holy Qur?an. Throughout the study, the terms ?good?, ?evil? and ?trial? have been investigated. The study has proceeded in two parts. In the first part, the term ?trial? has been explored in terms of different dimensions whereas in the second part, the same term was explored for further detail with respect to good and evil.Man is sent to Earth to be tested. Throughout the process of being tested, man is guided by Allah by means of Divine Inspiration and prophecy (the prophecy of Mohammad, peace be upon him).Man is created having an inclination towards both good and evil. He/She will decide for either the good or the evil and whether he/she fails or passes the test will prove itself by means of his/her decision.Allah states in the Holy Qur?an that He will test his subjects in different ways. Sometimes He will do it by giving them benefaction and sometimes by decreasing it which means that the process of being tested may happen by both good and evil. It is the responsibility of man to trust and believe in Allah in both situations. He/She is obliged to thank Allah for his benefaction and to be patient in case of trouble.Keeping his end up, man will pass all kinds of tests.