Bikarbonat yüklemenin yüksek yoğunluktaki egzersiz performansına etkileri
The effect of bicarbonate loading on high intensity exercise
  1. Tez No: 19047
  2. Yazar: AYSEL BABALIK PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Birkarbonat yüklemenin performans üzerine etkisini araştırmak amacıyla, kısa süreli yüksek yoğunluktaki egzersizde güç çıkışı üzerine tekisi, Wingate protokolü kullanılarak ölçülmüştür. Bikarbonat yüklemenin, 600 m. koşu süresi üzerine ve bisiklet ergometresinde ölçülmüş olan maksimal oksijen tüketimi düzeyinin belirlenmesi metodundan yararlanarak (Astrand- Rhyming) bireysel olarak % 100 MaxVO2 düzeyinin karşılığı yükte çalışma süresi üzerine etkisi de ölçülmüştür, îçilen sodyum bikarbonat miktarı (NaHCOg) 300 mg.kg" ve sodyum klorür (plasebo) total olarak 1.5 gramdı, ikisi de 100-300 mi su içinde verilmiştir. Testler rastgele sırayla düzenlenmiştir. Test l- Wingate Testi: 25 erkek sporcu (yaş X = 19.9 ±3.14), güç çıkışını belirlemek için birbirini takip eden günlerde test edilmiştir (Kontrol, bikarbonatlı ve plasebolu). Ük beş sa- niyede ortaya konan güçlerde kontrol ve NaHCOg'lı denemeler arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunmuştur (p < 0.05). Beş saniyede ortaya konan en yüksek güç (peak power) ve toplam güç sonuçlarında da benzer bulgular saptanmıştır. Egzersiz sonrası kan laktat konsantrasyonu değerlerinde de (p < 0.05) farklılık saptanmış, fakat egzersiz sonu kalp atim sayılan değişmemiştir (n.s). Test 2- 600 m. Koşu Sûresi: 13 erkek atlet (yaş X = 20.4 ± 2.6) aşağıda tarif edilen metod ile 400 m koşu pistinde test edilmişlerdir. Üç denemede koşu süresi ve kalp atım sayılan arasında istatistiksel olarak önemli farklar görülmemiştir (n.s). Egzersiz sonrası kan laktat konsantrasyonunda kontrol ve plasebo ve kontrol ve NaHCOg denemeleri arasında istatistiksel olarak önemli farklar görülmüştür (p < 0.05). Test 3- Yüksek Yoğunluktaki (% 100 MaxVO2) Egzersiz Şiddetinde Çalışma Süresi Testi: 20 erkek sporcu (yaş X = 22.3 ± 4.2), Astrand Rhyming Nomogram'ı kullanılarak tayin edilen bireysel % 100 MaxVO2 düzeyinin karşılığı çalışma oranını koruyabilirliklerini belirlemek için bisiklet ergometresi üzerinde test edilmişlerdir. Kontrol ve plasebo ve kontrol ve NaHCOg denemeleri arasında istatistiksel önemli farklılıklar vardır, fakat NaHCOg ve plasebo arasında ve de egzersiz sonrası laktat konsantrasyonlan ve kalp atim sayılan arasında fark bulunmamıştır. Araştırmadan şu sonuç çıkarılabilir: a)Laboratuvar şartlarında bikarbonat yükleme maksimal ve supramaksimal egzersiz esnasında performansa pozitif olarak etki etmektedir. b)Fakat görünen odur ki bikarbonat yükleme saha koşullarında performansı etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF BICARBONATE LOADING ON HIGH INTENSITY EXERCISE The effects of bicarbonate loading on power output during short term high intensity exercise measured using Wingate Protocol (POW), 600 m. running time (RT) and the ability to sustain a work load equal to maximal oxygen uptake (VOgmax 100%) level on a bicycle ergometer were evaluated. The amount of ingested sodium bicarbonate (NaHCOg) was 300 mg.kg"l and the sodium chlorur (placebo) was 1.5 gram in total, both given 100-300 ml. water. The order of tests were randomized. Study 1- Wingate Tests 25 male sportsmen (aged X = 19.9 ± 3.14) were tested on three consecutive days (control, with placebo and NaHCOg) in order to determine power outputs. There were statistically significant differences between control and NaHCOg trials for the first 5 sec, peak ond total power output results (p < 0.05). Similar findings were obtained for post- exercise lactate values (PELV), p < 0.05 but not for post-exercise heart rates (HR), n.s. Study 2- 600 m. Running Time: 13 male athletes (aged X = 20.4 ± 2.6) were tested on a 400 m. running track with the same methodology as described above. There were no statistically significant differences between RTs and HRs (n.s.). PELV between control and placebo, and, control and NaHCOg trials showed statistically significant differences (p < 0.05). Study 3- Sustained High Intensity (100 % VO^nax) Cycling Test: 20 male sportsmen (aged X =22.3 ± 4.2) were tested on a bcycle ergometer in order to determine their ability to sustain a work rate equal to their individual 100 % VC^max level which was previously estimated using Astrand-Rhyming Nomogram. Statistically significant differences between control and placebo, and control and NaHCOg trials, but no differences between NaHCOg and placebo, and also for PELV and HRs have been found. It may be concluded that: a) Bicarbonate loading may positively effect performances during maximal and supramaximal exercises in a laboratory environment, b) But it seems that bicarbonate loading has no effect in field conditions. - 129