Antik çağ Doğu Akdeniz ticareti ve ticaret gemileri
Eastern Mediterranean trade and trade ships in Ancient Times
- Tez No: 190487
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tüm çağlar boyunca Doğu Akdeniz'de yoğun ticari faaliyetler sözkonusudur. Bu açıdan bölgenin siyasi durumuna baktığımızda, Mısır, Hitit, Grek veFenike uygarlıklarının çağlar boyunca özellikle deniz egemenliği için mücadeleettiğini ve baskın olanın aynı zamanda ticareti de tekeline aldığını görmekteyiz.lk çağlardan başlayarak gelişen gemi teknolojisi, insanların hayatınıdeğiştirmiş ve mesafeleri kısaltmıştır. Antikçağ Doğu Akdeniz Ticareti ve TicaretGemileri başlıklı bu tez çalışmamızda, öncelikle Doğu Akdeniz kelimesinin coğrafisınırları belirlenerek bu bölgenin kıyıları üzerine yoğunlaşılmıştır. Bununlaberaber, çalışmanın bazı kısımlarında kara ticaretine de değinilmiş, bunun denizticaretinin ikinci evresini oluşturduğu saptanmıştır.Sonuç olarak, Demir Çağına kadar yoğun olarak karşımıza çıkan ticarifaaliyetler ve buna bağlı olarak ticaret gemileri, Deniz Halkları yada Kavimlerininortaya çıkışı ile sekteye uğramış, ancak bölge halklarıyla bu kavimlerin karışmasısonucu çok daha büyük bir potansiyel ticaret ağı ortaya çıkarak karanlık çağlarısona erdirmiştir. Bu çalışmada ek olarak harita ve resimler kullanılmış, dosyalarharitalar ve levhalar adı altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Eastern Mediterranean trade activities was very extensive through all ages.From this point of view, if we have a look at this issue we can see that the Egyptians,Hitites, Greeks and the Phoenicians have struggled with each other to take controlof the sea and who takes it also takes control of the trade. The ship technology whatis began to develop from early ages, has changed people?s life and shortened thedistances. In this study, we have especially concentrated on Eastern Mediterraneanshores. However, we also mentioned about caravan trade on some parts of thisstudy, but it is fixed that the caravan trade is the second phase of sea trade.As a conclusion, trade ships and trade activities, what are extensivelycommon, were stopped by appearance of The Sea Peoples, but after the nativepeoples and Sea Peoples mixed, there would be an extremely huge trade connectionwhich has great potential and it will be ended the dark ages. The maps and pictureshas been identify as a file name: Maps and Plates.