Mozaik sanatında görülen gemi betimlemeleri ve tipolojileri
Ship descriptions and typologies in the mosaic art
- Tez No: 274236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
?Mozaik Sanatında Görülen Gemi Betimlemeleri ve Tipolojileri? başlıklı tez çalışmasındaki amaç, Antik Dönem' de kullanılan gemi türlerinin nasıl ortaya çıktığını, zamanla nasıl gelişmeler izlediğini saptamak ve bunların günlük hayattan sahneler ile birlikte mozaikler üzerine yansımasını değerlendirmektir.Araştırma kapsamındaki mozaiklerin tespiti için yapılan kütüphane çalışmalarında konuyla ilgili örneklerin M.Ö. 2. yüzyıl ile M.S. 6. yüzyıl arasındaki zaman dilimine ait oldukları görüldü. Tasvir edilen gemilerden hangilerinin askeri, hangilerinin ticari amaçla kullanıldıkları ve böyle bir ayrımın nereden kaynaklandığı sorusuna açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Tezimizi oluşturan mozaikler üzerinde daha çok ticari gemi tasvirlerinin ön plana çıktığı ve askeri gemilerde olduğu gibi tipolojik bir ayrımının olmadığı ortaya konmuştur. Askeri amaçla kullanılan gemiler ise çok kürekli olarak tasvir edilmiştir.Sonuç olarak bu tez çalışmamızda Doğu Akdeniz deniz ticareti ve savaşlarında kullanılan gemi tiplerinin pek çok örneğinin mozaik tasvir sanatında yer aldığı, böylece antik çağ denizciliği ile ilgili görsel bir kaynak oluşturduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of the study titled as“Ship Descriptions and Typologies in the Mosaic Art”is to evaluate how the ship types occured is in antiq period and to determine their improvement with scenes from daily life reflected on mosaics.Research studies on the subject within the scope of the library of samples for the detection of mosaics were seen between the time period of BC 2. 6. AD. Ships, which are depicted the military, which are used for commercial purposes, and such a distinction were to clarify the question of where originated. Our thesis by describing the mosaics are in the forefront on the more commercial ships and military ships as well as a typological distinction that have been revealed. And also It has been described that the ships used for military purposes have many oars.As a result of this thesis study, the Eastern Mediterranean sea trade and ship types used in the wars depicted in the art of mosaics featuring many samples, so we can say that constitutes a source of visual related to the ancient seafaring.