Türkiye'de yerel yazılı basın ve Mersin örneği
Local print media and Mersin sample in Turkey
- Tez No: 190490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yerel yazılı basın ve Mersin örneği isimli tez çalışması, Türkiye'deki yerelyazılı basını anlatarak, Mersin basınını, ülke genelindeki yerel yazılı basın sorunlarıile ilişkilendirerek, Mersin yerel yazılı basınına özgü sorunları ortaya koymakamacıyla yapılmıştır. Ayrıca yerel yazılı basın tarihi incelenmiş ve yerel basınıngünümüzdeki etkinliği ölçülmeye çalışılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerle; Mersin yerel basınını daha etkin halegetirmek amacıyla, Mersin yerel yazılı basın sorunlarına çözüm önerilerindebulunulmuştur. Bu çalışma ile Mersin örneğinden hareketle yerel basın için bir verikaynağı oluşturmak da amaçlanmıştır.Çalışma; kuramsal bilgiler ve yerel gazete yöneticilerine yönelik yapılananket çalışmasından elde edilen verilerle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis named; local print media and Mersin sample, has been prepared with theobjective of stating the problems specific to Mersin local print media through explaining thelocal print media in Turkey in general and associating Mersin media with the problemsexperienced in local print media throughout the country. Moreover, the history of local printmedia has been studied and the current activity level of local print has been attempted tomeasure.With the data obtained from the research, suggestions for solutions to the problems ofMersin local print media have been made to galvanize Mersin print media. With this study, ithas been aimed to provide a source of data for local media using Mersin sample as startingpoint.The study has been prepared with the data obtained from a process containingtheoretical information and local newspaper investigations and an inquiry conducted in localnewspaper managers inclined manner.