Ahmet Adnan Saygun'un Özsoy operasının incelenmesi, Reji çalışması ve sahnelenmesi
A study on Ahmet Adnan Saygun's opera Özsoy a director's regie notebook and to stage produce
  1. Tez No: 190499
  2. Yazar: MEHMET BALTACAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT RAUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, Ahmet Adnan SAYGUN'un“Özsoy”operasını incelemek ve bu operanınreji defterini oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır;Birinci bölümde, Türk operasının tarihçesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusuAtatürk'ün, opera sanatına bakış açısı ve“Özsoy”operasına verdiği önem, Ahmet AdnanSAYGUN'un yaşadığı dönem ve hayatı anlatılmış,“Özsoy”operasının ideolojik yönleri degöz önüne alınarak libretto ve karakter analizleri yapılmıştır.İkinci bölümde ise“Özsoy”operası için hazırlanmış olan reji defteri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This work was prepared for to examine Ahmet Adnan Saygun's opera which is called''Özsoy'' and to form this opera's regie notebook.This work was consist of two parts.In the first part, the history of Turkish opera and the view of points, the fonder ofTurkish Republic Atatürk to the Turkish opera were explained. And also in this part, it wasexplained Atatürk's thoughts about ''Özsoy'' opera. In the first part, it was explained AhmetAdnan Saygun's life and his term. And in this part taking consider of ideological ways of''Özsoy'' operas it was analysed libretto and character features.In the second part, the regie notebook which is prepared for ''Özsoy'' opera waspresented.