Enflasyon muhasebesi uygulamalarında meydana gelen aksaklıklar ve çözüm önerileri
Problems encountered during inflation accounting applications and solution proposals
- Tez No: 190498
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ KARASİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Ülke ekonomilerinin gelişmesi ve kalkınması, ilgili ekonomideki işletmelerinekonomik faaliyetlerinin sürekliliğine ve başarısına bağlıdır. Ekonomininlokomotifi konumunda olan işletmelerin faaliyetleri, ekonomik konjonktürdemeydana gelen değişikliklerden, faaliyette bulunulan endüstride meydana gelendeğişim ve gelişmelerden etkilenmektedir. Ekonomisi güçlü olan ülkelerinişletmeleri, geleceğe dönük strateji ve planlarda daha kolay karar verebilmekte, azgelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde bu kararları almak, daha zor olmaktadır.Ülkelerin en önemli ekonomik sorunlarından birisi de, fiyatlar geneldüzeyinde meydana gelen sürekli ve devamlı artışlar olarak tanımlananenflasyondur. Ülke ekonomisinde büyük hasarlara yol açan enflasyon, muhasebebölümünün çıktısı olan, işletme ve ilgili çevrelerin karar almakta kullandıklarımali tabloların, işletmelerin gerçek durumunu yansıtmasının önündeki en büyükengeldir. Bu yüzden, mali tablolar enflasyonun olumsuz etkilerindenarındırılmalıdır. Bunun için ülkemizde kısmi düzeltme yöntemleri kullanılmış,ancak bu yöntemlerin yetersiz kalması sonucunda, ?5024 Sayılı? Kanunlaçıkarılan Enflasyon Muhasebesi kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada,Enflasyon Muhasebesi Uygulamasının uygulayıcıları üzerinde bir anket yapılarak,uygulamanın başarısı ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Development of the country?s economies strictly depends on the continuityand success of the economical establishments of that country.Operations of these establishments which are the main force of the economyare affected due to changes occurring in the economical conjunctures, and changes& developments in the industry. Establishments of the countries which havepowerful economies can easily decide about the strategies and plans regarding tofuture. On the other hand it is quite difficult to get these decisions on the countrieswith weak economy.Inflation which can be defined as continuous and high level increases in theprices, is one of the main economical problems of the countries. Inflation, causingbig defects in country?s economy, is an obstacle for the accuracy of the financialtables which are used by establishments and related environments to get decisions.Therefore, financial tables should be cleaned from the negative effects of theinflation. To overcome this problem, in our country, some partly correctionmeasures were applied. But due to insufficiency of these measures, inflationaccounting derived from Law numbered 5024, is being used. In this study, it isbeen tried to measure the success of this application by doing a public survey onthe operators of the inflation accounting application.