Marka tescilinde mutlak red nedenleri
Regarding to trade mark registration purposes of absolute refusals
  1. Tez No: 190500
  2. Yazar: SERKAN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAMİ KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Marka Tescilinde Mutlak Red NedenleriTez Özetiletmelerin mal ya da hizmetlerini di er i letmelerinkinden ayırt etmek içinkullandıkları i aretlerin, toplum menfaatleriyle ters dü memek kaydıyla kullanılmasınınve bu ekilde geli en ekonomiye ayak uydurmanın daha sa lıklı bir sonuç do uraca ıdü üncesiyle çalı mamızda bu i aretleri mutlak red nedenleri yönünden incelemeyeçalı tık.Mutlak red nedenlerinin ayrıntılı bir biçimde incelendi i bu çalı mamızda gerekulusal gerekse uluslararası marka mevzuatındaki güncellemeler ve de i ikler ı ı ındakonularımızla ilgili Yargıtay kararlarına da de inerek mutlak red nedenlerini anlattık.Ulusal açıdan marka mevzuatında bir kısım d i iklikler yapılmı sa da bu konudaki düzenlemelerle ula ılmak istenen amaç, uluslararası anla ma ve ölçütleri yakalayanbir marka mevzuatına sahip olan bir ülke haline gelinmek ise de, çalı mamızın tamamıincelendi inde de görülecektir ki, hedeflenen amaca ula ılamamı ve özensiz hazırlananbu kanunlar birçok sorunu da beraberlerinde getirmi tir.Mevzutta yer alan eksiklikler ve bizce yanlı olan düzenlemelere de de inerekyapmı oldu umuz çalı mamızda Yargıtay kararlarına da ba vurarak uygulamada yaniticari hayatta konumuzla ilgili sıkıntılara de inerek doktrindeki tartı malara da yervererek bizce olması gereken yahutta de i tirilmesi gereken düzenlemelere de yervermeye çalı tık.
Özet (Çeviri)
Regarding to Trade Mark RegistrationPurposes of Absolute RefusalsTHESIS SUMMERYDue to Enterprise?s to separate there goods and/or services used marks not toconflict with the public benefits to using and like this suiting with the developingeconomy,happing that may creating much healthier resolution and with our studiestrying to using this marks in direction of absolute refusal sides.On our examined purposes of the absolute refusals in detail kind with thisworks,either national or international trade marks subject?s with the light of dailyentries and changes,also touching to decision of the Supreme Court we have explainedthe absolute refusal causes.In case of if thereis any changing performed by the National status on trademarks subjects, to being aiming country to obtain the desired level to become an subjectto catching international agreements and measures that when examining our studieswhole to see that, not to catching the desired aim and due to disorderly prepared thislegislation bringing the many other problems together.There is some missing with the legislation and touching to being wrongpreparations for us our performed studies, referring to Supreme Court decisions,during to application however at the commercial application approaching to concerningproblems also given an place to the doctrinaire discussion and also for our regards whatsuppose to be and/or regarding to necessary corrections that we have aimed.