Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının yeri
Position of non-governmental organizations in Turkey in the integration process with European Union
  1. Tez No: 190512
  2. Yazar: NİYAZİ KOCALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AKİF ÇUKURÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZETSivil toplum, son yıllarda sosyal ve siyasal bilim literatürünün gözdekavramlarından biridir. Sivil toplum kuruluşları modern toplumların en etkin siyasibaskı ve toplumsal değişim aktörleri arasında yer almaktadır. Türkiye'de, AvrupaBirliği'ne giriş çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte, insan hakları, temel hak vehürriyetler konusunda yapılan çalışmalar önem kazanmaya başlamıştır. Bu sebeplede Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde sivil toplum kuruluşları önemli görevlerüstlenebilecek duruma gelmişlerdir.Bu çalışmada genel olarak, sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları elealındıktan sonra, Türkiye'de sivil toplum olgusu ortaya konulmaya çalışılacaktır.Daha sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği ilişkileri ve sivil toplum kuruluşlarının builişki sürecindeki etkinlikleri incelenecektir. Bu çalışmanın;Birinci bölümde; sivil toplum ve ilişkili kavramlar, ikinci bölümde;Türkiye'deki sivil toplum anlayışı ve demokrasi süreciyle birlikte gelişimi, üçüncübölümünde; Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler, son bölümde ise; Türkiyeile Avrupa Birliği arasında süregelen bütünleşme sürecinde STK (Sivil ToplumKuruluşları)'ların yeri ve önemi üzerinde durulacaktır.Çalışmanın Anahtar Kavramları: ?Sivil Toplum? ve ?Avrupa Birliği? dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn recent years, civil society is one of the favorite concepts of social andpolitical science. Non-governmental organizations (NGO) take place amongst themost active political pressure and social change actors of modern societies. Studiesmade in respect of civil rights, fundamental rights and freedoms have begun tobecome important by the picking up speed of works to enter European Union.Therefore, the non-governmental organizations could become to undertakeimportant tasks in the entrance process to the European Union.In this study, it will be tried to put forward civil society fact in Turkey afterdiscussing civil society and non-governmental organizations in general. Thenrelationships of Turkey with European Union and activities of non-governmentalorganizations in this process of relationship will be analyzed.In the first part of this study; civil society and related concepts, in the secondpart; conception of civil society in Turkey and its development with democracyprocess, in the third part; relationships between Turkey and European Union, and inthe last part; position and significance of non-governmental organizations (NGO) inthe integration process that had gone on for a long time will be emphasized.Key words of study: ?Civil Society? and ?European Union?