İlköğretim okullarının ikinci kademesinde sosyal bilgiler dersi öğretmenlerinin, sosyal bilgiler dersi öğretiminde karşılaştıkları güçlükler (Aksaray iliğ örneği)
To reveal the obstracles and the difficulities that the social sciences teachers come across in the process of teaching social sociences (sample of Aksaray city)
- Tez No: 190511
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlköğretim okullarının ikinci kademesinde SosyalBilgiler Dersi öğretmenlerinin, sosyal bilgiler dersi öğretiminde karşılaştıkları güçlük-leri ortaya çıkarmaktır.Öğretmenlerin sosyal bilgiler dersi öğretiminde karşılaştıkları güçlükler ve bugüçlüklerin eğitim ve öğretime etkileri incelenmiştir. Bu araştırmanın evreniniAksaray ili Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim okullarında çalışan sosyalbilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırmanın verilerine göre;- Mezun oldukları okullardan yeterli eğitimi alamadıkları,- Araç-gereç kullanmada ve temin etmede zorlandıkları,- Disiplinsiz öğrenci davranışlarından kaynaklanan problemler,- Hizmet içi eğitim programlarına yeterince katılamamaları,- Çalıştıkları kurumdaki olumsuz şartlar,- Çevreden kaynaklanan problemler,- Öğretmenlerin çeşitli sorunlarından kaynaklanan problemler başta olmaküzere,Öğretmenlerin pek çok güçlüklerle karşılaştıkları görülmüştür. Bu güçlükleröğretmenlerin eğitim ve öğretimde verimli olmalarını engellemektedir.Eğitim ve öğretimde öğretmenlerin rolleri çok büyüktür. Eğitim ve öğretiminsağlıklı yürütülmesi açısından öğretmen sorunlarına çözüm getirmek için araştırmalaryapılmalı ve çözüm yolları aranmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the obstacles and the difficulties that thesocial sciences teachers come across in the process of teaching social sociences.The difficulties that the teachers experiences and the effects of these on theeducation end teaching were examined. The scope of this study consists of the socialsociences teachers who works at the primary schools which are bounded to theAksaray ministery of national education.According to the findings of the study these problems are primarily, that;- They didn?t get the sufficiend education from the schools that they weregraduated- They find it difficult to use the equipments to acquire tehese equipments- The difficulties arise from the indiciplined students behavıburs- They can?t attent the inservice education programs- The bad conditions in the institutions they work- The problems that aries from the environment- And the problems that arises from the various problems of these teachers.I t was understood that the teachers come across with various difficulties. Andthese difficulties prevents teacher to be productive in the proccess of education andteaching.The roles of the teachers in the education teaching proccessare very important.In order to carry out the education and teaching in a healty way some studies shouldbe conducted to find a slution to teachers problems and some way of solutions shouldbe searched.