Türkiye'de elit değişimi ve toplumsal yapıya etkileri
Elite shift in Turkey and its effects on the social structure
- Tez No: 190513
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÖKÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZETToplumdaki elit tabakanın el değiştirmesi, toplumsal ve siyasal değişmenin enönemli aşamalarından birini oluşturmaktadır. Bu nedenle elit değişimi kuramları da,elit kuramlarına paralel bir şekilde gelişmiştir.Sahip olduğu tarihsel, toplumsal, ekonomik ve siyasal zenginliği sonucundakendine özgü nitelikler arz etmekte olan Türk toplumunda da elit değişimininincelenmesi önem arz etmektedir.Türk toplumsal yapısı içinde, önceleri bürokratik seçkinler denilen kesim (eskisiyasal elitler), sonrasında ise devlet eliyle oluşturulan burjuva sınıfının iktidarataşıdığı yeni siyasal elit devleti ve toplumu dönüştürmeyi tartışmış, güç ellerindeolunca da düşüncelerini uygulamaya çalışmışlardır.Cumhuriyetin başlarında ?devletçi-seçkinci? ve ?gelenekçi-liberaller? olarakiki kümede toplayabileceğimiz elit gruplarının, gittikçe parçalı ve çok kutuplu bir halaldığını söylemek mümkündür. Ancak bu durum, çoğunlukçu demokrasi anlayışınauygun olarak, toplumun adaletli bir şekilde temsili sonucunu doğurmamıştır.Elitlerin toplumsal ve siyasal dengeleri değiştirme çabaları ve diğer toplumsaliç dinamiklerin etkisiyle, özellikle 1980 sonrasında Türk siyasal hayatında uzlaşmazçok kutupluluk hakim olmuştur. Kısa süreli koalisyonlar ve Ülke gündemini meşguleden kronik sorunlar, istikrarsız bir siyasal ve toplumsal yapıyı beraberindegetirmiştir denebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe elite shift within a society is one of the most important phases of the socialand political alteration. Henceforth, theories on elite shifts have developed in parallel tothe elitism theories.Analysis of the elite shift in the Turkish society is highly important in that itdisplays unique characteristics in view of its historical, social, economic and politicaldiversity.Within the Turkish social structure, previously, the group called the bureaucraticelite (former political elite), and then the new political elite raised to power by thebourgeoisie which was created by the very hands of the state discussed transforming thestate and the society, and tried to realize their thoughts whenever they had the power.It is possible to assert that the elite groups, which we can categorize under twoclusters in the beginning of the Republic, namely the ?statists-elitists? and?traditionalists-liberals?, have increasingly become sectional and multi-polar. However,this has not resulted in an equitable representation of the society in accordance with thepluralist democracy.Particularly in the aftermath of 1980, an irreconcilable multi-polarity haspredominated over the Turkish politics due to the efforts of the elites to change thesocial and political balances and other social internal dynamics. One can assert that theshort-term coalitions and chronic problems occupying the National agenda has broughtabout an unstable political and social structure.