Sanat eğitiminde afiş
Poster in art education
- Tez No: 190534
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BÜYÜKÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanat, insanın çeşitli yöntemlerle kendisini ifade etme imkanı bulduğualandır. Sanat eğitimi ile birey doğru yöntemi seçerek, sanatın öneminikavrayabilecek, yaratıcılığını geliştirerek, kişiliği biçimlenecektir.Sanat eğitimi, bireye eğitimi süresinde fayda sağlayacak her türlüyöntem ve tekniği uygulama imkanı sağlamaktadır.Grafik tasarım ürünleri içerisinde yer alan afiş, malzeme ve yöntembakımından, bireylerin farklı tekniklerle afiş üretebilmelerine çok uygundur.Afiş çalışmaları bireylerin becerisinin ve yaratıcılığının ortayakonulmasında, geliştirilmesinde ve değerlendirilmesinde kullanılanyöntemlerden birisidir. Bireylere çok farklı uygulama imkanı sağlamaktadır.Bu araştırma afiş çalışmalarının, sanat eğitiminde yerini ve öneminiortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada; sanatın tanımı, sanateğitiminin ne olduğu incelenmiştir.Araştırma belgesel tarama modeline dayalı olarak yapılmıştır. Afişçalışmalarının sanat eğitimine olan katkısına ilişkin olgusal veriler toplanmış,verilerin toplanmasında doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır.Afiş çalışmaları, günümüz sanat eğitimi bağlamında ilköğretimdüzeyinde ele alınarak, sanat eğitiminin uygulama alanı olan Resim-işderslerinde öğrencilerin; yaratıcılığını geliştirmesi, tasarım yapabilme becerisinigeliştirmesi bakımından bir araç olarak nasıl kullanıldığı belirlenmeyeçalışılmıştır.Araştırma sonunda, sanat eğitiminin bireyler için önemli ve gerekliolduğu afiş çalışmalarının bireyin sanat aracılığıyla eğitilmesinde önemli birçalışma alanı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is the field in which individual find opportunity to Expressthemselves by means of various methods. By art education, through choosingthe right method one will comprehend the importance of art, improve his / hercreativity and thus his / her personality will be shaped.Art education provides practicing every sort of techniques and methodsthat will be beneficial for the individual during his education process.Poster studies are quite convenient for people to create posters withvarious types of techniques in terms of material and methodology. Posterstudies are one of the methods used in expressing one?s skill and creativity, hisbeing observed, his improvement and evaluation. It provides different practiceopportunity.This study was carried out in order to explain the importance andposition of poster studies in art education, In the research; the definition ofart and art education was examined.The research was held depending on documentary scanning model. Thefactual data related to the contribution of poster studies on art education wasgathered; and since the research has the characteristic of qualitative study,document review method was used in data collection.By handling poster studies in the context of contemporary art education,in art lessons which is the practice area of art education; improving creativity,how it is used in advancing designing skill, the implementing kind andproductivity of this study was evaluated through considering the negative andpositive aspects of them.At the end of the research, it was determined that art education wasessential and necessary for individuals and that poster study is an importantstudy field for their education through art.