Insurance regulation and supervision in Turkey and the European Union
Türkiye ve Avrupa Birliği'nde sigortacılık düzenleme ve denetlemesi
- Tez No: 190539
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ÇOKGEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda sigortacılıkta düzenleme ve denetleme konusu tüm dünyada sektörgündeminin ön sıralarında yer almaktadır. Yeni düzenlemelerin yasalaşması, denetimkapsamının genişletilmesi ve yeni denetim sistemlerinin geliştirilmesi de bu artanilginin somut göstergeleri haline gelmektedir. Dünya çapındaki gelişmelere paralelolarak Avrupa Birliği'nde ve tam üyeliğe aday bir ülke olarak Türkiye'de de bu konudadikkate değer gelişmeler yaşanmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin katılım sürecini degöz önünde tutarak sigortacılıkta düzenleme ve denetleme ve bu konudaki güncelgelişmeler incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde finans ve özel olarak sigortasektöründe düzenleme ve denetlemenin teorik temeli özetlenmektedir. Daha sonra,Avrupa Birliği ve Türkiye'de konunun tarihsel gelişimi ve mevcut durumuverilmektedir. Her iki tarafta yaşanan güncel gelişmelere de ayrı bölümler ayrılmıştır.Son bölümde ise Türkiye'nin sigortacılık düzenleme ve denetiminde Avrupa Birliği ileuyumu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance regulation and supervision has been a hot topic for last decadesthroughout the world. New laws and regulations have been adopted, the coverage of thesupervision has been extended and new supervisory systems have been structured. Inparallel with rest of the world, there are considerable developments in this area in boththe European Union (EU) and as a prospective EU Member State, in Turkey. This studyis aimed to examine insurance regulation and supervision generally and also theserecent developments considering Turkey?s ongoing EU accession process. In the firstpart of this study theoretical basis of generally financial and specifically insuranceregulation and supervision is summarised. Then, historical evolutions and currentsituations of insurance regulation and supervision in the EU and Turkey are presented.Moreover, emphasis is given to recent developments in both sides. The last part of thestudy is an evaluation of regulatory and supervisory harmonization of Turkey to the EUin the field of insurance.