Bankalarda finansal tabloların konsolidasyonu
Consolidation of financial tables in banks
  1. Tez No: 191247
  2. Yazar: FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Özdemirci, Fahrettin, Bankalarda Finansal Tabloların Konsolidasyonu, Yüksek LisansTezi, Danışman: Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, 127 s.TEZ ÖZETİBankaların büyük bir kısmı halen büyük grupların; holdinglerinorganizasyon yapılarına dahil olmuş kuruluşlardır. Söz konusu topluluklara dahilfinansal kurumlar, yurtiçi ve yurtdışında kurulu bankalar, finansal kiralama şirketleri,faktoring şirketleri, sermaye piyasası aracı kurumları, sigorta şirketleri, yatırımortaklıkları ve çeşitli finansal aracılık fonksiyonlarına sahip diğer finansal kurumlardır.Konsolide finansal tabloların amacı, topluluğun finansal durumu ve faaliyetsonuçları hakkında tasarruf sahiplerine, finansal yatırımcılara, denetim mercilerine veilgili diğer kişilere sağlıklı bilgi vermektir.Ekonominin dışa açılmasıyla birlikte finansal kurumların uluslararasıfaaliyetlerinin arttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle konsolidasyon konusundakidüzenlemeleri de ihtiva eden uluslararası muhasebe normları ile Avrupa Birliğimuhasebe normlarına adaptasyon gereksinimi de hızla artmıştır.Bir çok ülkede olduğu gibi bizde de bankacılığın konsolide esasa dayalıgözetim ve denetimi uygulamasına geçilmesi zorunlu olmuştur. Bu nedenle konsolideverilerin baz alındığı ve konsolide tablolara dayanan yeni oranların cari olduğukonsolide denetim uygulamasının yürürlüğe konulması gerekmektedir.Finansal olmayan kuruluşlar da konsolidasyon kapsamına alınmalıdır. Anaortaklığı banka olmayan kurumlar için de düzenlemelere ihtiyaç vardır. Ayrıcakonsolide tablolarda yer alan bağlı ortaklıkların mali tablolarını kimin denetleyeceğiproblemi çözülmelidir.Türkiye'de konsolide finansal tabloların hazırlanması anlamında kayda değer mesafelerkaydedildiği bir gerçektir. Finansal piyasaların gelişmesine de paralel olarakönümüzdeki zaman süreci içerisinde finansal tabloların hazırlanması ve sunulmasıanlamında önemli mesafeler kaydedileceğini düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
Özdemirci, Fahrettin, Consolidation of Financial Tables in Banks, Master?s Thesis,Advisor: Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, 127 p.ABSTRACTMost of banks are in the organizational structures of large conglomeratesand holdings. Financial institutions that are in these conglomerates are banks that havebeen established at home or abroad, leasing companies, factoring companies, capitalmarket intermediary firms, insurance companies, investment companies and otherfinancial institutions that function as financial intermediaries.The purpose of financial tables is to provide health information to depositors,financial investors, regulatory authorities and other related parties by presenting assets,liabilities, incomes and expenditures and non-cash liabilities.International activities of financial institutions have been observed toincrease as the economy opens up internationally. For this reason, the necessity ofadapting to European Union accounting standards and other international norms thatcontain regulations on consolidation has increased quickly.As in many countries, it proved necessary to switch to consolidatedsupervision and regulation of banks in Turkey. For this reason, it is necessary toimplement consolidated supervision, which uses consolidated data and employs newratios that use consolidated tables. Implementing consolidated supervision has a fewprerequisites.Non-financial institutions should also be included in the context ofconsolidation. There is a need for regulations for institutions that are not mainly ownedby banks. In addition, the problem of who will supervise the subsidiaries that areincluded in consolidated tables must be solved.In Turkey, significant progress has been made in preparing consolidatedfinancial tables. As financial markets develop in the future, I think we will quickly makeprogress in terms of preparing financial tables in the process.