The European neighbourhood policy from the perspective of Azerbaijani economy
Azerbaycan ekonomisi perspektifinde Avrupa Birliği komşuluk politikası
  1. Tez No: 190540
  2. Yazar: SÜLEYMAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezin amacı Avrupa Komşuluk Politikası'nın Azerbaycan ekonomisi açısındanmuhtemel etkilerini incelemektir. Çalışmada, ekonomik beklentilerin yanısıra KomşulukPolitikası'nın Azerbaycandaki demokrasi ve insan hakları gelişimine olası katkıları datartışılmış, benzer şekilde Dağlık-Karabağ problemi açısından Komşuluk Politikası'nındeğerlendirmesi yapılmıştır.Çalışmada kullanılan niteliksel çözümlemeye dayanarak Komşuluk Politikası'nınAzerbaycandaki ekonomik büyümeye pozitif etki yapacağı sonucuna varılmaktadır. Öteyandan, Avrupa Birliği'nin tarihsel olarak Azerbaycan'a yönelik olan benzer politikalarınınbaşarısızlığı ve tutarsızlığı düşünülürse, Komşuluk Politikası'nın demokrasi ve insan haklarıgibi değerlerin gelişimine katkısının öngörülen düzeyde gerçekleşmesinin şüpheli olduğuifade edilmektedir. Bundan başka, Komşuluk Politikası'nın bir anlaşmazlık çözme aracıolarak geliştirilmediği dikkate alınırsa, Dağlık-Karabağ probleminin çözümü açısından buPolitika'nın katkısının sınırlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to examine the potential effects of the EuropeanNeighbourhood Policy (ENP) on the Azerbaijani economy. In addition to the economicimplications, the study also discusses the ENP?s probable contribution to democracy andhuman rigths developments in Azerbaijan. Likewise, the thesis provides an assesment of theENP from the perspective of Nagorno-Karabakh conflict.Based on a qualitative analysis, the ENP seems to have the potential to fostereconomic growth in Azerbaijan. The study identifies a number of ways through which thismight happen, both directly through economic channels and indirectly, by providing supportfor proper structural and macroeconomic policies. The study also highlights a number ofpossible risks as supply-side specialisation and over-regulation .On the other hand, the intended EU contribution to democracy and human rights ofAzerbaijan seems questionable, given that historically it was neither effective nor consistentin its related policies. Moreover, by considering the fact that the ENP is underdeveloped as aconflict resolution tool, the perspectives for the Nagorno-Karabakh conflict are limited.