An evolution of critical approaches to the Customs Union between Turkey and the European Union
Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki Gümrük Birliği'ne yapılan eleştirilerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 190544
  2. Yazar: PINAR YÖRÜK KAVAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
1963 Ankara Anlaşması ile kararlaştırılan, 1973 Katma Protokol'le ayrıntıları belirlenen ve1 Ocak 1996 itibariyle Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tam olarak uygulamaya girenGümrük Birliği, Türkiye ekonomisine şekil veren önemli bir faktördür. Bu nedenledir kiözellikle Türk kamuoyunda yoğun olarak tartışılmaktadır. Çalışmanın temel amacı bueleştirilerin dayandırıldıkları temellere göre kategorizasyonu ve değerlendirilmesidir. Sonuçolarak, Gümrük Birliği'ne yöneltilen eleştirilerin ekonomik entegrasyona değil, ekonomikentegrasyonun modeli üzerine yoğunlaştığı söylenebilir. Başka bir deyişle, AB ile Türkiyearasında gerçekleşecek bir ekonomik birlik, Türkiye ekonomisi için serbest ticaretten sonraen iyi seçenek olarak kabul görmektedir denebilir. Eleştiriler dört ana kategoride toplanmıştır.lk kategoriyi Gümrük Birliği'nin dayandığı temel üzerine yapılan eleştiriler oluştururken,ikinci kategoriyi Gümrük Birliği'nin amacı üzerine yapılan eleştiriler oluşturur. Üçüncü vedördüncü kategoriler ise sırasıyla Gümrük Birliği'nin Türkiye ekonomisi üzerine etkileri ileGümrük Birliği'nin işleyişinden kaynaklı aksaklıklar oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Customs Union was determined by 1963 Ankara Agreement, detailed by 1973 AdditionalProtocol and became effective in 1996 between Turkey an the EC. Since it is one of majorfactors which effect Turkish economy, it has been very criticized in Turkey. The aim of thestudy is to make a categorization and evaluation of these critics. Although, there have beenmany arguments about this issue in Turkey, most of them have not criticize the direction. Thecritics are not generally concentrated on the concept of economic integration itself, but of itsmodelling. In other words, it can be said that there is a general consensus that Turkey?seconomic integration with the EU is the most rational option. There are four basic categoriesregarding the essence of critics about the current CU in Turkey. The first one is critics on thesource of the CU between Turkey and the EU. The second category is constituted by thecritics on the aim of the CU. The third category of the critics on the CU are classifiedaccording to possible effects of the CU on an economy. The fourth category of the critics onthe CU is about the functioning of it.