59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Kıbrıs sorununa yönelik siyasal tavrının basında temsili ( Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeni Şafak gazeteleri örneği )
The represantation in media of the attitude of the 59th Government of Turkish Republic on Cyprus issue ( Cumhuriyet, Hürriyet and Yeni Şafak newspapers samples)
- Tez No: 155521
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZHAN KAVAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
416 ÖZET 59. TÜRKİYE CUMHURİYETİ HÜKÜMETİ'NİN KIBRIS SORUNUNA YÖNELİK SİYASAL TAVRININ BASINDA TEMSİLİ (CUMHURİYET, HÜRRİYET VE YENİ ŞAFAK GAZETELERİ ÖRNEĞİ) Bu çalışmanın temel amacını; medyanın siyasal erk ile olan ilişkilerini, Kıbrıs sorunu bağlamında ele almak ve 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin bu konudaki siyasal tavrının ulusal basında temsilini ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarak farklı mülkiyet ve ideolojik yapılarıyla Türk basınında ön plana çıkan gazetelerdeki haberler araştırma konusunda analiz edilmiştir. Kitle iletişim kuramlarının tartışıldığı birinci bölümde; Liberal Kuramların medya bağlanımda analizi yapılmıştır. Medyanın toplum üzerindeki etkilerinin eleştirel paradigma içinde sorgulandığı eleştirel yaklaşımlar kuramsal açıdan incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde; haber kavramı ve haber üretim süreçleri açıklanarak, siyasal sistem içinde Medya-Siyasi güç ilişkileri Türkiye'deki medyanın mülkiyet yapısı üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; araştırmaya konu olan Kıbrıs sorunu, tarihsel süreç içinde ortaya konmuştur. Kıbrıs sorununa yönelik çözüm arayışları ve bu doğrultuda geliştirilen Annan Planı bu bölümde irdelenmiştir. Türk siyasal sistemi içinde uzun yıllardan sonra tek başına iktidara gelen AKP Hükûmeti'nin genel bir değerlendirmesinin yapıldığı üçüncü bölümde, ayrıca bu hükümetin Kıbrıs sorununa yönelik resmi söylemi incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise; AKP Hükûmeti'nin Kıbrıs sorununa yönelik siyasal tavrının basında temsiline ilişkin, içerik analizi kullanılarak bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Yalan tarihli Kıbrıs sorunu tartışmalarında önemli yeri olan; Annan Planı Tartışmaları, Atman Planı Referandumu, KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Gümrük Birliği Ek Protokolü'nün imzalandığı dönemlere ilişkin, Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeni Şafak Gazeteleri'nde yayınlanan haberlere yönelik nicel ve nitel çözümlemeleri kapsayan içerik analizi uygulanmıştır. Elde edilen veriler Medya-Siyasi güç ilişkileri bağlanımda değerlendirilerek, araştırmanın temel amaçları çerçevesinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
417 ABSTRACT THE REPRESENTATION IN MEDIA OF THE ATTITUDE OF THE 59th GOVERNMENT OF TURKISH REPUBLIC ON CYPRUS ISSUE (CUMHURİYET, HÜRRİYET AND YENİ ŞAFAK NEWSPAPERS SAMPLES) The main goal of this study is to reveal the relations between media and the government power, in connection with Cyprus issue and the representation in national press of the political attitude of the 59th Turkish Government on this subject. The news on this subject published in foremost Turkish newspapers with their different ownership and ideolojical structures has been analyzed in this research study. In the firs part; mass media theories have been discussed and liberal theories related to media heve been analyzed. Critical approaches, in which effective critical paradigm of media on society has been questioned, heve been examined in terms of theorical point of views. Also in this part, news concept and news gathering have been explained and the relations of media and government power in political system have been evalutated over the ownership structure of media in Turkey. In the second part of this study, Cyprus issue as the research subject has been examined from the historical point of view. Searces as the solution for Cyprus issue and Annan Plan developed in this direction have also been studied. In the third part a general evaluation on AKP government which came into power apart after long years in Turkish Political system has been made. Moreover, the official deiscourse of mis government on Cyprus issue has been examined. In the last part of this study, an application has been made using content analysis related with the representation in press of the political attitude of AKP government on Cyprus issue. An analyses has been applied to the news published on, Cumhuriyet, Hürriyet and Yeni Şafak newspapers including a content analyses consisting of quantitative and qualitative analyses connected with the periods of Annan Plan discussions, Annan Plan Referandum, The Turkish Republic of Northern Cyprus Presidential elections and of signing Additional Customs Union Protocol which have importance on Cyprus issue discussions in near past. The received datas have been evaluted in connection with the relations of media and government power and have been interpreted as the main goals of this study.