Avrupa Birliği ve Türk Hukuku açısından tüketim mallarında ayıp ve bu yönden tüketicinin korunması
Defective goods in European Union and Turkish Law and consumer protection in accordance with this aspect
  1. Tez No: 190549
  2. Yazar: TUBA KUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tüketicinin Korunması 1960'lı yıllardan itibaren topluluğun el attığı bir konuolmuş ve bugün için de sadece ortak pazarın işlemesi için bir araç politika değil;topluluktaki tüketicilerin başlı başına korunması için, topluluğun geliştirdiği temelpolitikalardan biri halini almıştır. Ülkemizin hedeflediği Birlik üyeliğine giden yolda,mevzuatın uyumlaştırılması aranan baş koşullardan biridir. Tarihimizde geçmişiSelçuklulara kadar giden tüketici yanlı hareketler, 1995'te 4077 sayılı TüketicininKorunması Hakkında Kanunun çıkması ile, ilk kez özel bir hukuk dalı niteliğinekavuşmuştur. Bugün için, ülkemizde tüketicinin korunması ile ilgili 60'a yakın kanun,yüzlerce tüzük, yönetmelik ve kanun hükmünde kararname yürürlüktedir.Çalışma, tüketicinin ayıplı mal sebebi ile satıcıya karşı korunmasınaözgülenmiştir. Bu çerçevede, mevzuatımızın gerek usulen gerek esastan Toplulukhukukuna uyumu esastır. Tüketicinin mevzuatımızda topluluğunkine kıyasla daha yoğunkorunması topluluk hukukuna aykırılık olarak kabul edilmeyecektir. Mevzuatımızdausulen gerçekleştirilen uyumun yanı sıra, esastan bire bir uyumun varlığındanbahsedilemez. Bu sebeple mevzuatımız bazı noktalarda topluluk mevzuatınınemrediciliğini ihlal etmektedir. Çalışmamızın amacı ve ağırlıklı yönü, tüketicininmevzuatımızda satıcıya karşı korunmasını tüm yönleri ile ele almak değil; satıcınıntüketiciye karşı olan sorumluluğunu hukuki ve maddi kaynakları, hukuki niteliği,unsurları, şartları, yaptırımları ve uyuşmazlıkların çözüm yolları ile karşılaştırmalı olarakortaya koymak ve çözüm önerilerinde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Consumer Protection has been a matter which Community has considered since1960s and is a fundamental policy, recently, that Community has improved for consumerprotection on its own, neither as an indirect policy only for the functioning of commonmarket. Harmonizing of the laws is one of the fundamental conditions on the way tomembership to the union, our country has aimed to. The actions advocated consumerprotection which has started since Seljucks in our history, has gained an identity as anindividual branch of law, by passing of 4077 numbered Consumer Protection Act in1995, for the first time. There are about 60 codes and few hundreds of regulations,statutes and decisions that concern consumer protection, in force, in our country, today.This study has been directed to consumer protection against seller because of thedefective goods. In this respect, approximation either in metod or in principal is essential.If the consumer is under a stricker protection in accordance with Turkish law, this won?tconstitute a an incompatibility to EU Law. Beside the realized approximation inprocedure, in Turkish law, same can not be said for in principal. The Turkish Lawinfridges the binding nature of EU Law for some points. The purpose and the main pointsof this study is not to consider consumer protection towards seller in all aspects inaccordance with Turkish Law, but bring up the legal and actual sources, legalcharacteristics, elements, conditions, sanctions and resolution ways for the disputes of thematter, by a comparative approach and make recomendations.