Europeanization of the environmental policy in the mediterranean region: Case study of Cyprus
Akdeniz bölgesi çevre politikasının Avrupalılaşması: Kıbrıs örneği
- Tez No: 190548
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMRA CERİT MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı bir Akdeniz adası olan Kıbrıs'ın çevre politikasını ve adadaki çevrepolitikasının Avrupa Birliğine geçiş sürecinde, diğer bir değişle Avrupalılaşma sürecibağlamında, yaşadığı değişiklikleri araştırmaktır. Bu çalışma Avrupalılaşma kavramınıaçıklamakta ve çevre politikasının bu süreç içinde önemli bir rol oynadığına değinmektedir.Avrupa Birliği çevre politikasının 1970lerden itibaren başlayan zaman içinde kendinigeliştirdiği ve bu gelişim sürecinde Avrupa Birliğini oluşturan devletlerin büyük bir etkisiolduğu vurgulanmıştır. Bunun sonucunda Birliğe sonradan katılan üye ülkelerin, özellikleGüney Avrupa ülkelerinin, yaşadığı sorunlar anlatılmıştır. Bir Akdeniz (Güney Avrupa)ülkesi olan Kıbrıs bu çerçeve altında incelenmeden önce Akdeniz bölgesinde yaşanan çevresorunları ve bu sorunları gidermek için uluslararası örgütlerin yaptığı çabalara yer verilmiştir.Kıbrıs adasının, özellikle Kuzey Kıbrıs'ın, çevre sorunları incelendikten sonra, Kıbrıs'tabulunan iki ayrı yönetim Kuzey ve Güney olarak ele alınmış ve çevre politikalarıincelenmiştir. Kuzey Kıbrıs yönetimi Avrupa Birliği'ne üye olmadığı için Avrupalılaşmasürecine dâhil olamamıştır. Bu sebepten dolayı Avrupalılaşma süreci altında sadece GüneyKıbrıs'ın çevre yönetimi ele alınmıştır. Bu çalışma Güney Kıbrıs yönetiminin Güney Avrupaülkelerinin karşılaştığı sorunlarla neden karşılaşmayacağını ülkede var olan sorunları dakonuya dâhil ederek anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to examine the environmental policy and the changeshappening in the environmental policy of Cyprus as a Mediterranean island within theprocess of Europeanization. This study is explaining the concept of Europeanization andthe importance of the environmental policy in the process of Europeanization. TheEuropean Union environmental policy has started to get developed since 1970s and inthis study the role of the founding member states has been emphasized within theprocess of the evolution of the E.U. environmental policy. The problems faced by theSouthern member states have been explained as a result of being late comers into theUnion. Before investigating Cyprus as a Mediterranean (Southern) member, theenvironmental problems existing in the Mediterranean region and the efforts of theInternational Organizations within this context are explained. The environmentalpolicies and the environmental administration of both North and South are dealtseparately after the investigation of the environmental problems happening in Cyprus,especially in the Northern part of the island. Since the administration of the NorthernCyprus is not an E.U member, it is not included in the process of Europeanization. Theadministration of the Southern Cyprus has been taken to investigate under the process ofEuropeanization. Consequently, this study is mainly explaining the factors, whySouthern Cyprus will not face the same problems that the Southern member states havefaced in the process of Europeanization, including the current administrative problemswithin the South Cyprus.vi