Cohesion policy in the enlarged EU and Europeanization of the CEECs
Genişleyen AB'de uyum politikası ve MDAÜ'nün Avrupalılaştırılması
  1. Tez No: 190550
  2. Yazar: ARZU ODABAŞI SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇİĞDEM NAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Merkez ve Doğu Avrupa Ülkelerinin (MDAÜ) Avrupa uyum politikası sayesindeAvrupalılaşma sürecini ele almaktadır. Tez ayrıca, Avrupa Birliği'nin gelecekteki uyumpolitikasını incelemektedir. Yeni uyum politikasında özellikle son genişleme süreciyle birlikteortaya çıkan zorluklara yönelik planlamalar aktarılmaktadır.Merkez ve Doğu Avrupa Ülkeleri (MDAÜ) önemli ölçüde mali yardım kullanarak Birliküyesi haline gelmişlerdir. Önemli reform ve kamu kurumlarının yeniden yapılandırılması,bölgeselleşmenin şekillendirilmesi ve idari kapasitenin artırılması gibi faaliyetlergerçekleştirmişlerdir. Koşulluluk ve katılım öncesi yardımlar bu ülkelerin AB müktesebatınıbenimseyerek dönüştürülmesinde temel araçlardır.Tez, Avrupa Birliği'nin aday ülkelerdeki politika seçimlerini etkilemek üzere kullandığıkoşulları incelemektedir. Bu noktada, AB'nin aday ülkelerdeki kamu politikalarını önemliölçüde etkileme potansiyeli bulunduğu tartışılmaktadır. Ancak söz konusu etki MDAÜ'yeyönelik olarak bu politika alanında yeterli ölçüde harekete geçirilememiştir. Bununnedenlerinden biri, AB'nin uyum politikası konusunda belirgin ve tutarlı bir üyelik kriteribulunmamasıdır.Tez, uyum politikası çerçevesinde AB'nin katılım sürecinin MDAÜ'deki kamu politikalarınınoluşturulması aşamasındaki rolünü tartışmaktadır. Bu konuda AB'nin etki uygulamak üzerekatılım koşullarını ne şekilde kullandığı ve Avrupalılaştırma sürecinin ne şekilde yürütüldüğüayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Bu inceleme ?Bölgesel Politika? başlığıyla ilgili olarakAvrupa Anlaşmaları, Düzenli lerleme Raporları ve Tavsiye Kararları gibi ?koşulluluk?araçları çerçevesinde yapılmaktadır.Yeni üye ülkeler ve aday ülkelerin uyum politikasına yönelik bütünsel bir yaklaşımdabulunmak için, geçtiğimiz genişleme sürecinde adaylar arasındaki en büyük ülkekonumundaki Türkiye'nin durumuna daha yakından bakmak gerekmektedir. Ayrıca maliyardımların mevcut durumu ve yeni mali perspektif hazırlıkları ortaya koyulacaktır.Katılım şartlarına dayalı bu incelemede, tez şu varsayımlardan yola çıkmaktadır: AB'ninMDA'daki katılıma yönelik şartlarla beraber süregelen etkisi adayların Avrupalılaştırılmasınayönelik bir dizi yöntemle ortaya koyulmuştur. AB'nin MDA'da önemli bir etki potansiyeliolmuş, ancak politika uyum kriterlerindeki belirsizlik bu etkiyi azaltmıştır.MDAÜ'nün AB uyum politikası yoluyla Avrupalılaşması devam eden bir süreçtir. 27 üyelibir AB'nin kendi içerisindeki ekonomik ve sosyal uyumu ise bu süreçte önemli ölçüdeazalacaktır. MDAÜ'nün uyumu ve Avrupalılaşması yolunda önemli ilerleme sağlanmasınarağmen, bu konuda AB'nin kat edeceği uzun bir yol bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on Europeanization of the Central and Eastern Europe Countries(CEECs) by European cohesion policy. In the dissertation, the role of cohesion policy in anenlarged union will be questioned. This study is confined specifically to Europeanization ofthe CEECs by the cohesion policy, but also to the institutional and regional changesthroughout the pre-accession process.Central and Eastern European Countries (CEECs) have received an important amount of pre-accession aid and become members of the Union. They have had to undertake far reachingreform and restructuring efforts including the reconstruction of public institutions, reshapingthe regionalization within the countries as well as improvement of their administrativecapacity. Conditionality together with pre-accession assistance was the main instruments totransform these countries in terms of adopting the acquis.This dissertation examines how the European Union used its conditions for membershipregarding regional policy to influence the candidate countries. It is argued that the EU has animportant potential of influencing public policy in candidate countries, but its influence inCentral and Eastern Europe in this specific field of cohesion policy was effective to a certainextent since there was a lack of consistency of the Union's criteria on EU cohesion policy.In order to undertake an overall approach related to the cohesion of the new member andcandidate states; we need to take a closer look at Turkey?s position, the largest country amongthe candidates, vis-Ã -vis the latest enlargement waves. Consequently, the current situation ofpre-accession aids and preparations for the new financial perspective will be put forward.This dissertation discusses that the EU's exercise of influence in the CEE region operatedprincipally through the accession conditionality. This accession conditionality together withfinancial aid, provided a number of methods of ?Europeanization? of the candidates. The EUhad an important influence in CEE, but the changing character of the criteria limited itspotential impact.The Europeanization of the CEECs via EU cohesion policy is a continuing process. In thedissertation it is argued that with a 27 member EU, the level of convergence wouldconsiderably decrease. Although a way on Europeanization and cohesion of the CEECs hasbeen achieved, a major task and a long road lie ahead for the EU.