The implications on Turkish Republic of Northern Cyprus of the Customs Union between Turkey and European Union
Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği arasında oluşturulan Gümrük Birliği'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerine etkileri
- Tez No: 190552
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KÜÇÜKAHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezin yazılmasındaki amaç, Avrupa Birliği-Türkiye Cumhuriyeti GümrükBirliği'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Buetkiler Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında gerçekleşmekteolan dış ticaret kapsamında incelenmiştir.Avrupa Birliği-Türkiye Cumhuriyeti Ortaklık Konseyi'nin 1/95 sayılı kararı ile,1959 yılında Ankara Anlaşması ile planlandığı gibi, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındakiGümrük Birliği 1 Ocak 1996 tarihinde yürürlüğe girdi. Gümrük Birliği'nin temel niteliği;taraflar arasındaki sanayi ürünleri ve işlenmiş tarım ürünleri ticaretinde uygulanan gümrüktarifelerinin kaldırılması ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği kapsamı dışında kalanüçüncü ülkeler ile olan ticaretinde Avrupa Birliği'nin Ortak Gümrük Tarifesi'ninuygulanmasıdır.Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ayni etnik kökendengelmeleri sebebi ile politik ve ekonomik anlamda çok sıkı bir bağa sahiptirler. KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti, sosyal ve ekonomik hayatındaki kısıtlamaları TürkiyeCumhuriyeti'nin yardımları ile aşmakta ve dünyaya Türkiye üzerinden açılmaktadır.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin dış ticarette karşılaştığı güçlükler ve 1994 AvrupaBirliği Adalet Divanı kararları neticesinde ortaya çıkan ambargolar nedeni ile KuzeyKıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye'ye olan ihracatını artırma zorunluluğu ortayaçıkmıştır.Türkiye Cumhuriyeti'nin, Avrupa Birliği ile yapmış olduğu Gümrük BirliğiAntlaşması neticesinde, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiarasındaki ticari ilişkilere yeni bir içerik gelmiştir. Artık Türkiye Cumhuriyeti'nin üçüncüülkeler ile olan ticari ilişkilerindeki tüm kurallar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için degeçerlidir. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındakiticareti olumsuz yönde etkilemektedir.Bütün bu olumsuzluklar, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiarasında imzalanan birtakım protokoller ve anlaşmalar ile aşılmaya çalışılmaktaysa dabaşarılı olunduğunu söylemek pek de mümkün değildir. Yani bu protokol kurallarınaanlaşmalara ve taahhütlere rağmen, Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik Kuzey Kıbrıs TürkCumhuriyeti ihracatında artış yok aksine reel olarak gerileme vardır. Fakat TürkiyeCumhuriyeti'nden yapılan ithalatta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ölçülerine görefevkalade önemli bir artış yaşanmaktadır ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin dış ticaretaçığı Türkiye Cumhuriyeti ile arasında gittikçe büyümektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the implications on Turkish Republic ofNorthern Cyprus (TRNC) of the Customs Union (CU) between Turkey and EuropeanUnion (EU). These effects are mainly examined in parallel with the trading between TRNCand Turkey.The CU between Turkey and the EU, which was envisaged by the AnkaraAgreement in 1959, entered into force in 1 January 1996 with the 1/95 Association CouncilDecision. The main features of the CU are the elimination of tariffs between the Partiesand the adoption of Common External Tariff of the EU with respect to trade with thirdcountries.TRNC and Turkey have strong economic and social links that arises from theirethnic origin. TRNC brake limitations on her economic and social life through Turkey?shelps and she accesses to the world via Turkey. Because of the embargos arising from EUCouncil of Justice Decisions on 1994 and difficulties of TRNC facing from external trade,obligations of increasing exports of TRNC to Turkey gains vital importance.With the EU-Turkey CU Agreement, commercial relations between Turkey andTRNC came into a new dimension. Now all rules and regulations applying on Turkey?scommercial relations with third countries are applying to TRNC. And this state is affectingtrade between Turkey and TRNC on negative way.Protocols, agreements and engagements, which are made between Turkey andTRNC for many years, are still trying to remove negativenesses. But even with all theseprotocols, agreements and engagements, an increase in exports between TRNC and Turkeydid not happen and in reality but a decrease happened. But an increase in export made fromTurkey happened in respect of her measurements, and trade deficit between Turkey andTRNC is increasing gradually.