International commercial arbitration and EU Law
Uluslararası ticari tahkim ve Avrupa Birliği Hukuku
- Tez No: 190551
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SİBEL ÖZEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2005
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uluslararası ticari tahkim, taraflar arasında ortaya çıkan sınır ötesi uyuşmazlıklarınçözümünde en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Taraflar, bir tahkim anlaşmasıakdederek aralarındaki anlaşmazlıkları milli mahkemelerin yargılama yetkisi dışınataşımakta ve tetkik için uluslararası ticari tahkime havale etmektedirler.Bugün itibariyle, Avrupa Birliği'nde uluslararası ticari tahkim kurallarınınuyumlaştırılmasından bahsetmek mümkün değildir, aksine bu kurallar tüm üyeülkelerde kendi milli mevzuatlarının parçası olarak düzenlenmiştir. Avrupa BirliğiHukuku, üye ülke mevzuatlarındaki uluslararası tahkim düzenlemeleri nedeniyle,tahkim prosedürü ile ilişki içerisindedir. Buna ek olarak, Avrupa bütünleşme süreci veAvrupa Birliği Hukukunun kaydettiği aşama, diğer alanlarda olduğu gibi tahkimkonusunda da etkiler doğurmaktadır. Bu kapsamda, tahkim prosedüründe AvrupaBirliği Hukukunun uygulanması ve hakem mahkemelerinin Avrupa mahkemelerikarşısındaki konumlarına ilişkin olarak da çeşitli sorunlar gündeme gelmektedir.Hazırlanan tez, uluslararası ticari tahkim ile Avrupa Birliği Hukuku arasındakietkileşimi incelemekte olup üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümünde;uluslararası ticari tahkim genel olarak ele alınmakta, mahiyeti, çeşitleri, avantajları vetahkimle ilgili uluslararası düzenlemeler üzerinde durulmaktadır. Tezin ikincibölümünde; Avrupa Birliği Hukuku ve uluslararası ticari tahkim arasındaki ilişki veAvrupa Birliği Hukukunun tahkime olan etkileri incelenmektedir. Üçüncü ve sonbölümde ise; Avrupa Birliği üyesi ülkelerin tahkim mevzuatlarının belli başlıözellikleri üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
International commercial arbitration is one of the most frequently selected ways tosettle cross boarder disputes arising between the parties in the internationaltransactions. By means of entering into an arbitration agreement, the parties withdrawthe disputes arising between them out of the jurisdiction of national courts and referthem to arbitration for consideration.For the time being, there is no harmonization of international commercial arbitrationrules at the EU level, in contrary, these rules are codified in the acts which take placeunder the national legal frameworks of the Member States. Although arbitration is notregulated at EU level, the EU law therefore relevant to arbitration proceedings.Moreover, the significance of European integration and the relevance of EU law areevidenced in all areas of law including arbitration. In this context, some questionsarise which relate to the application of EU law in arbitration proceedings, they alsorelate to the position of arbitration tribunals in the structure of European Courts.The thesis, which is organized in three parts, examines the interaction between theinternational commercial arbitration and the EU law. The first part of the thesis looksat international commercial arbitration in general; essential characteristics, types,advantages and also international regulation of arbitration. The second part deals withthe relation between the EU law and international commercial arbitration closely andexamines the impact of EU law on international commercial arbitration. The third andlast part looks at the significant features of national arbitration acts of the EU MemberStates.