Türkiye'de Uzakdoğu sporlarını yapanların psikolojik ve sosyolojik özellikleri
  1. Tez No: 19056
  2. Yazar: ÜNAL GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. OSMAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
-87- ÖZET Bu araştırmada, Türkiye' de Uzakdoğu sporu yapanların psikolojik ve sosyolojik özellikleri araştırılmıştır. Psikolo jik özelliklerin araştırılmasında, bazı davranış ve psikolojik performans boyutları esas olarak ele alınmıştır. Bunlar;üstün~ lük, saldırganlık, kendine güven, psikolojik gerginlik, konsan trasyon, zihinde canlandırma, motivasyon, pozitif durum ve dav ranış kontrolü parametreleridir. Davranış özelliklerinin tes- biti için 30 UzakdoQu sporcusu kontrol grubu olarak ta 30 di ğer spor branşlarından, 30 da spor yapmayanlar alınmıştır. Psi kolojik performans boyutlarının incelenmesine ise, spor yap mayanlar alınmamıştır. Ayrıca UzakdoQu sporu yapanların bu branşa bakış açısı, yakmliQi, toplumdaki yeri hakkındaki dü şünceleri, spordan beklentileri ve hayatına katkılarını öğre nebilmek için 60 UzakdoQu sporcusuna bir anket uygulanmış tır. Psikolojik performans boyutları ile ilgili araştır mada UzakdoQu sporcuları ile diQer sporcular arasında kendine güven, psikolojik gerginlik ve motivasyon boyutu yönünden UzakdoQu sporcularının lehine anlamlı farklılıklar bulunmuş tur. Konsantrasyon, zihinde canlandırma, pozitif durum ve davra nış kontrolü yönünden anlamlı bir fark bulunamamış fakat bir ilişki olduQu görülmüştür. UzakdoQu sporu yapanlar ile diQer spor branşından olanlar ve spor yapmayanlar arasında saldırganlık ve üstünlük yönünden farklar bulunmuş tur. Araştırma sonuçlarına göre Uzak doQu sporu yapanlar daha az saldırgan ve daha fazla üstünlük duygusuna sahip;spor yapmayanlar daha saldırgan ve daha az üstünlük duygusuna sahip;diQer spor branşlarından olanlar ise her iki grubun arasında bir daQilim göstermiştir. UzakdoQu sporu yapanların sosyolojik ve psikolojik özelliklerinde de ekonomik yeterliliQin olmadiQi ve gelecek teki basanların artması için bazı tedbirlerin alınması ge rek tiQi ortaya çıkmıştır. Bun lar kısaca sporcu lar m, sosyal ve saQlik güvenliklerinin sağlanması, basının Do sporlarına-88- ilgisinin arttırılması, spor salonlarına yardxmlar ve denetle meler yapx İması, antrenör yetiştirme, antrenman planlaması, yur tiçi, yurtdışı organizasyonlar ve kampiarxn artması, Do bilin cinin iyi öğretilmesi gibidir. Kısaca Uzakdoğu sporcularının büyük bir bölümü bu branşları spor askından seçmekte ve bu sebeple ekonomik durum ve diğer sosyal şartlar ne olursa olsun sporu severek devam etmektedir. Uzakdoğu sporcularının sporu seçme nedeni spor askı. kendini koruma.saldırganlık, eğitilmiş bir insan olmaktır. Fa kat daha sonra bu saldırganlığın yerini sakinlik ve hoşgörü duygusunun aldığı görülüyor.Kendine olan güveni arttığı için de olaylar karsısında sıradan tepkiler göstermeyerek, bir üs tünlük kanaati gelişmektedir. Bu güven, kontrol ve üstünlük, onun psikolojik olarak bir arınmadan geçtiğini şUzakdogu spor larının fizikî: ve manevî bir disiplin olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
-89- SUMMARY In this research, it was investigated that charaste- ristics of sportmen doing Far East Sports in Turkey. When psychological charasteristics is investigated, it realized some behavior and psychological performance dimension at ba sis. These parameters are ssuperiority,agresivity, confidence himself, psychological tense, concentration imagination, motiva tion, pozitive state and control of behavior. ît was realized for fitting of charasteristics of behavior 30 sportsmen doing Far East Sport and 30 other sportsmen and laymen for control group. It was not realized laymen for investigation of psycho logical performance dimension. Meanwhile, it was also applied an inquiry for learning those subjects: Place of these sports at society,expentancies of these sports and addition to per sonality. According to this research there are meaningful differencies between For East sportsmen and the others, which on self self confidence, psychological tense, imagination, pozi- tive state and control of behavior at the resaarch that in terest the dimension of psychological performance. Far East Sportsmen &re good state more than the others in respect to this analysis. There are no difference between two as concentra tion, imagination, pozitive state and control of behavior but is a relation. It is obtain some differencies between doing Far East sportsmen and the others (Both the other sportsmen and the laymen) at point of agresivity and superiority. According to the research results the sportsmen who is doing Far East sports have less sense of agresivity while more sense of su periority than laymen. The other sportsmen's values are between above two values. We understand that the sportsmen doing Far East sport have economical insufficiency from charasteristics of-90- sociological and psychological results. To increase them sue- cesfulness at the future» It must be measured for increasing them succesful- ness at the future. These precautions are şsportsmens safety of social and healty, interesting of press, increasing organiza tions, camps, teaching Do concience and so on. Briefly, the large part of the Far East sportsmen choose this branch for the sport's love and go on with this reason. Many of them want to defend himself and to be a person good educated. That is why they choose this sport branch. Some of them choose his agresivity. But, later, they also have a sense of calm after doing these sports. This result, it is showing that the sportsmen doing Far East sport have a discipline on themselves.