Esnekliğin geliştirilmesinde kullanılan farklı esnetme tekniklerinin etkinliği
Effects of different stretching techniques for improving flexibility
  1. Tez No: 19057
  2. Yazar: ALİ AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HAMDİ TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Çalışmanın gayesi ;esnek 1 iğin geliştirilmesi acısından, farklı esnetme tekniklerinin etkinliğinin belirlenmesi idi.Çalışmanın alt problemleri ise; esneklik acısından bayanlarla erkekler arasındaki farklılığın araştırılması, bayanlarda ve erkeklerde esneklik ile vücut yağ yüzdesi, boy ve kilo arasındaki ilişkinin belirlenmesi idi. Bu gaye doğrultusunda yasları 19-23 olan 45 erkek ve 45 bayan denekten oluşan toplam 90 kişi 10 haftalık esneklik çalışma programına tabi tutuldular.Denekler in sağ bacakları deney bacağı, sol bacakları ise kontrol bacağı olarak seçilmişti.Esneklik çalışma programı haftada 3 kez uygulanmış ve dizin fleksiyonu ile sınırlandırılmıştır. ANOVA testi sonucunda esneklik gelişimi açısından dinamik, statik ve P.N.F esnetme teknikleri arasında 0.05 seviyesinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur.Esnek 1 i k gelişiminde en etkili metod P.N.F esnetme yöntemi, en az etkili olanı ise dinamik esnetme yöntemi idi.T-Test sonuçlarına göre; bayanlarla erkekler arasında esneklik açısından anlamlı bir farklılık tesbit edilmiştir. Esneklikle boy, kilo ve vücut yağ yüzdesi arasındaki ilişkiyi belirlemik amacıyla“pearson correlation coefficient”testi sonucunda esneklik ile boy, kilo ve vücut yağ yüzdesi arasında 0.05 seviyesinde anlamlı ve yüksek bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to determine effects of different stretching techniques for improving f lex ib i 1 i ty. The subproblems of this study was to determine the differences between men and women about ratio' of f lex ib i 1 iy, to determine correlation between flexibility and age. f lex ib i 1 i ty and body length,f lex ib i 1 i ty and body weight,f lex ib i 1 i ty and percent body- fat in men and women For these purposes of study, during 10 week session, total 90 subjects were participated in this study in the ages of 19-23. 45 susjects was female and 45 subjects was male in this study.Stretching program was designed 3 times a week and right leg was experimental and left leg was control leg. The stretch program was limitted to knee flexion. At the end of ANDVA test, there were significant differences among dinamic, stat ic and P.N.F stretching techniques about improving f lexibi 1 i ty. P. N. F technique was significantly superior to improve flexibility than other stretching techniques. On the other hand static stretching technique was significantly superior than dinamic stretching techniques at 0.05 confidance level. There was a significant differences between male and female about flexibility rat io. Females were significantly flexible than male in T-Test at 0.05 confidance level. There was a significant correlation between age and f lexibi 1 i ty, body weight and f lexibi 1 i ty, body lenght and f lexibi 1 i ty, percent body fat and flexibility in male and female at 0.05 confidance level. 75