Typological analysis of the European Court of Justice: A game theoretical approach to European judicial politics
Avrupa Toplulukları Adalet Divanı için bir tipoloji analizi: Avrupa'da yargının siyasallaşmasına oyun kuramsal bir yaklaşım
- Tez No: 190561
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ünlü matematikçi Thomas Bayes'in olasılık hesaplarına çözüm getirmek amacıylakurmuş olduğu Bayes teoremi 1960 larda oyun kuramcıları tarafından geliştirildi.Oyun kuramcılarından en meşhur olanı Nobel ödüllü matematikçi John Forbes Nash,kendi adıyla anılan Nash modelini kurduktan sonra adeta bilimsel bir devrim yaşandı.Bayes teoreminin Nash modeli örnek alınarak geliştirilmesi sonucu elde edilen vegünümüzde extansif form oyun modellerinin başta geleni olan Bayes modeli, ünlümatematikçiden yıllar sonra oyun kuramı olarak bu şekilde ortaya çıktı. Daha öncesiyaset bilimciler ve hukukçular tarafından kendi disiplinlerinde uygulanan normalform oyun kuramlarına karşılık Amerikalı siyaset bilimci ve oyun kuramcısı GeorgeVanberg anayasal yargı denetimini ilk kez bir extansif oyun kuramı ile analiz etmiştir.Vanberg tarafından ortaya konulan bu soyut analizin omurgası anayasal yargıdenetimi yapan mahkeme ile yasa koyucu arasındaki etkileşimi, tarafların stratejisinive yargı kurumunun tipolojisini belirlemek üzerine kurulmuştur. Bu doktora tezinintemel düşüncesi, özellikle anayasal denetim yapan yargı organı tipolojisini Bayesmodeli ile analiz eden Vanberg'in soyut çalışmasını Avrupa Toplulukları Adalet Divanıkimliğinde somutlaştırmaktır. Böylece, Avrupa Birliği Hukukunda yargı denetimiyapan, Anayasal denetim yaptığı gibi hukukun genel prensiplerinden yararlanmakyoluyla boşluk dolduran, hepsinden daha önemlisi anayasal doktrinler yaratanAvrupa Toplulukları Adalet Divanı da bu işlevleri çerçevesinde Bayes modeli oyunkuramı kullanılarak ilk kez incelenmiş olunacaktır. Bu incelemede ayrı bir analizyöntemi kullanılmadan Vanberg'in orijinal analizine yakın durulmaya çalışılmış, ancakVanberg'in oldukça soyut kuramı her alanda somutlaştırılmış ve özellikle hukuksalilişkilerde doktrindeki ana yaklaşımlar ile kişisel yorumlar harmanlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, under both political and judicial analysis, aims to lay out the action spaceand preferences of the European Court of Justice in its own environment. The Courtderives the reason of its presence from a special mission given by Treaties. Thismission might be described as monitoring, protecting and ensuring the Single Marketand European Integration towards a single Europe. For this purpose, it became aninstitutional actor more than a judicial body. This result calls for a fundamentalresearch question:?What is the character of the European Court of Justice as an adjudicatory body??The purpose of this study is to make analysis of a character typology that might beconferred to such an adjudicatory body dealing with judicial review. In order to makean objective typology analysis, a game theoretical approach is preferred. The so-called Bayesian Model with George Vanberg?s interpretation is selected as the basisof the approach. It is, for the first time, used by George Vanberg to make a typologyanalysis of constitutional review. Vanberg, gave the name `constitutional reviewgame? to the model when he used in political science and constitutional law.Thus, the argument of the thesis came out as the application of current positioning ofthe European Court of Justice to the given paradigm of the game by Vanberg. Theconclusion debates the propositions and outcome of the game to find out about theCourt?s character as an adjudicatory body and the European Community?sconstitutional character typology.