European identity in the European integration framework
Avrupa bütünleşmesi çerçevesinde Avrupa kimliği
  1. Tez No: 190562
  2. Yazar: CEM KÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET KURAN BURÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Maastricht anlaşmasının ardından Avrupa'nın girdiği yeni dönemde, Avrupa bütünleşmesive Avrupa Birliği'nin geleceğine dair yeni ve farklı görüşler, Avrupa Kimliği konusunda çokboyutlu ve yoğun tartışmaları beraberinde getirmiştir. Avrupa Kimliği'nin bir kurgu, birsöylem olarak ele alındığı bu çalışmada, kimlik kavramının doğası, Avrupa'nın geçmişte vegünümüzde tahayyülü ve kavramsallaştırılmasının yanında ulusal siyasal alanlardakiAvrupa kurguları da incelenmektedir. Bunların yanısıra, Avrupa Kimliği'ninve yaratacağıaidiyet bilincinin, Avrupa bütünleşmesinin halihazırda mevcut ve gelecekte muhtemelyapısal ve işlevsel çerçevesine meşruiyet kazandırma aracı olarak kullanımına yönelikihtiyaçlar, niyetler ve yöntemler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After Maastricht Treaty, distinct, new visions on the future of the European integration andEuropean Union brought forward ever-increasing discussions around European identity.Considering European identity as a discourse, this study dealt with the nature of identityphenomenon, imaginations and conceptualizations of Europe in the past and today, andthe designs and constructions of Europe in the national political spaces. Furthermore, theneed and motivations for the employment of European identity as a means forlegitimization of the present framework and future prospects of European integrationprocess are also considered.